Jednym z popularniejszych sposobów na oczyszczanie powierzchni jest obróbka strumieniowo-ścierna z użyciem piaskarki ciśnieniowej. Pozwala ona na skuteczne usunięcie niemal każdego zabrudzenia, bez konieczności ingerowania w strukturę czyszczonej powierzchni. Czym dokładnie charakteryzuje się proces takiej obróbki i na czym polega?
Obróbka strumieniowo-ścierna — czym jest?
Obróbka strumieniowo-ścierna to nic innego jak proces strumieniowego piaskowania powierzchni. Jest to czynność mechaniczna, w której cząsteczki ścierniwa (np. piasku) kierowane są pod odpowiednio dużym ciśnieniem na czyszczoną powierzchnią. Najczęściej obróbkę tego typu stosuje się w celach usuwania uporczywych zanieczyszczeń, ale nie tylko. Może ona być również wykorzystywana do wygładzania powierzchni, poprawiania jej jakości, usuwania farby lub rdzy, czy np. przed malowaniem proszkowym metali. Dzięki szerokiemu zastosowaniu tej metody stała się ona niezwykle popularna w wielu branżach przemysłowych, takich jak np. przemysł motoryzacyjny, metalowy, lotniczy, stoczniowy czy budowlany.
Na czym polega proces obróbki strumieniowo-ściernej?
Cały proces obróbki strumieniowej polega na skierowaniu strumienia cząstek pod wysokim ciśnieniem w kierunku obrabianej powierzchni. Użytymi cząstkami mogą być np. piasek, szkło czy też ceramika. Do tego typu obróbki służą specjalne piaskarki ciśnieniowe. Pozwalają one na regulację ciśnienia cząstek, co umożliwia odpowiednie dostosowanie procesu do konkretnych powierzchni i efektu, który chcemy osiągnąć. Cząsteczki ścierniwa uderzając o powierzchnię z dużą prędkością, powodują jej mechaniczne czyszczenie. Na skutek tego powierzchnia staje się nie tylko czystsza, ale również gładsza i przygotowana do dalszej obróbki, np. malowania, spawania czy nanoszenia innych powłok.
Jak przygotować się do procesu obróbki strumieniowej?
Bezpieczne przeprowadzenie procesu obróbki strumieniowo-ściernej wymaga zastosowania się do kilku podstawowych kroków. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni sprzęt, czyli piaskarki ciśnieniowe. Powinny być to modele od sprawdzonych producentów, o odpowiedniej wydajności, aby móc sprostać wymaganiom co do obrabianego materiału.
Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie stanowiska pracy. Obróbka ścierniwem może generować spore ilości pyłu i innych zanieczyszczeń, dlatego zadbać należy o odpowiednią wentylację oraz zabezpieczyć przedmioty wokół. Wykonując prace tego typu, nie można zapominać również o środkach ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne, maska przeciwpyłowa, rękawice i odzież ochronna. Pozwoli to uchronić nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem dla zdrowia.
Ponadto warto zadbać także o obrabianą powierzchnię, czyli usunąć luźne zanieczyszczenia, a w razie potrzeby przeprowadzić odtłuszczanie lub piaskowanie wstępne. Warto także wcześniej ustalić dokładne parametry obróbki, czyli ciśnienie strumienia, rodzaj użytego ścierniwa, odległość i kąt czyszczenia oraz długość całego procesu. Takie przygotowanie pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów, przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia.