Ostre noże kuchenne niezbędne są do przygotowania różnego rodzaju potraw. Przydają się zarówno kucharzom amatorom, jak i profesjonalistom. Dzięki temu, że nóż jest dobrze zaostrzony, nie wymaga użycia dużego nakładu siły, a dodatkowo gwarantuje precyzyjne cięcie. W celu zachowania dobrej kondycji noża przez dłuższy czas, należy o niego odpowiednio dbać. Przede wszystkim regularne ostrzenie noża zapewnia jego dobry stan. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać regularnie. Ostre noże kuchenne są wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim bardzo bezpieczne. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo ostrzyć noże, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek, dotyczących prawidłowego sposobu ostrzenia noża.
1. Jak przetestować ostrość noża?
2. Rodzaje ostrzałek
3. Ostrzenie noży – sposoby
Jak przetestować ostrość noża?
Z całą pewnością ostre noże kuchenne to kluczowy element dobrze wyposażonej kuchni. Przed przystąpieniem do ostrzenia noży, warto sprawdzić ostrość krawędzi tnącej. Dzięki temu zyskasz pewność, że nadszedł już czas, żeby naostrzyć nóż. Zastanawiasz się, jak to sprawdzić? Weź swój nóż kuchenny. Przyda Ci się także pomidor. Jeśli nóż bezproblemowo przecina skórkę, jest ostry, jeśli nie, trzeba naostrzyć krawędź tnącą. Innym sposobem na test ostrości jest wykorzystanie kartki papieru. Jak go wykonać? Wystarczy przytrzymać kartkę w pionie i zacząć kroić ją od góry. Celem jest przecięcie całego kawałka papieru. Jeśli masz z tym problem – trzeba rozpocząć proces ostrzenia. Im ostrzejsze noże, tym są bezpieczniejsze. Dlaczego? Wówczas poślizg jest mniejszy, a krojenie praktycznie bezwysiłkowe. Dzięki pokrojeniu składników potrawy na równe, precyzyjne kawałki, całe danie gotuje się równomiernie. Skraca to czas przygotowania potrawy i wpływa na jej lepszy smak. Ostry nóż kuchenny to podstawa sprawnego i komfortowego gotowania.
Rodzaje ostrzałek
Jeśli chcesz naostrzyć nóż, potrzebna będzie odpowiednia ostrzałka. Na rynku jest duży wybór, jeśli chodzi o ostrzałki do noży. Wyróżnić można na przykład manualną ostrzałkę do noży. Jest bezpieczna w użyciu i bardzo komfortowa. Może być stosowana do ostrzenia wszystkich rodzajów noży kuchennych ze stali nierdzewnej. Do noży ceramicznych z kolei sprawdzi się ostrzałka diamentowa. Manualne ostrzałki są stabilne, dzięki wyposażeniu w antypoślizgową rękojeść. Dzięki temu pewnie leżą w dłoni. Innym rodzajem ostrzałki do noży jest kamień. Wykorzystywane są do tego kamienie naturalne. Ostrzenie odbywa się na mokro. Ostrzarka posiada postać płaskiego, dwustronnego bloku z kamienia. Czasami zdarza się, że jest on dodatkowo wzbogacony ceramicznym wkładem lub diamentowym nasypem. Z całą pewnością kamienie do ostrzenia noży zdobywają coraz większą popularność. Innym rodzaje są ostrzałki elektryczne. Są bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu.
Ostrzenie noży – sposoby
Jeśli chodzi o sposoby ostrzenia noży, zdecydowanie warto postawić na profesjonalne ostrzałki. Domowe sposoby nie są bezpieczne zarówno dla noży, jak i ich użytkowników. Z całą pewnością lepiej sprawdzi się nawet najbardziej podstawowa, ale profesjonalna ostrzałka. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje noże kuchenne służyły Ci przez długi czas, warto wykonywać zabiegi pielęgnacyjne zgodne z zaleceniami producenta. To pozwoli zachować nienaganną kondycję Twoich noży na długie lata. Jeśli chcesz naostrzyć nóż ceramiczny, warto użyć ostrzałki diamentowej. Z kolei na przykład noże japońskie świetnie ostrzą się na kamieniu wodnym.
Odkąd pamiętam, to w moim rodzinnym domu zawsze był problem z tępymi nożami. Jakiś czas temu udało mi się przekonać rodziców, że gotowanie z ostrymi nożami jest o niebo łatwiejsze i mniej denerwujące, co uważam za ogromny sukces 😉 Szykuję się teraz do zakupu zmywarki wolnostojącej i zastanawiam się, czy mycie noży w zmywarce może je tępić? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.