Jak odpowiednio zbilansować dietę, gdy cierpisz na nietolerancję laktozy?

Materiał zewnętrzny

Odpowiednio zbilansowana dieta znacząco wpływa na pracę całego organizmu, a przy tym zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. Jednak wiele osób ma problem z właściwym jej zbilansowaniem, a gdy jeszcze dochodzi jakaś nietolerancja, to jest to już bardzo trudne. Zatem, jak dobrze się odżywiać cierpiąc na nietolerancję laktozy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

--- Reklama ---

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Na samym początku warto wiedzieć, czy jest laktoza, bo większość z Was o niej słyszało, ale nie do końca zdaje sobie sprawę, czym jest. Otóż jest to organiczny związek chemiczny, który należy do węglowodanów. Jest więc głównym cukrem, który występuje w mleku ssaków. Wraz z wiekiem aktywność laktazy zmniejsza się i często występuje nawet na poziomie 1/10 w stosunku do stanu z niemowlęctwa. Choć aktywność laktazy zmniejsza się naprawdę znacząco, to jednak u sporej grupy osób nie występują objawy świadczące o nietolerancji, ale u naprawdę sporej grupy już tak i występują objawy świadczące o nietolerancji i to zawsze po zjedzeniu czy wypiciu produkty zawierającego laktazę. Z czego to wynika? Oczywiście z niskiej pracy enzymu laktazy. Wszystko już chyba jasne, zatem czas najwyższy przejść do objawów, a te są dosyć nieprzyjemne. Nietolerancja laktozy często wywołuje wzdęcia, nadmiar gazów, biegunki czy przelewanie się w brzuchu, choć mogą dojść także bóle brzucha o bardzo różnym natężeniu.

W czym występuje laktoza?

Laktoza występuje w produktach mlecznych, zatem nie tylko w mleku, ale też w jogurtach, serkach czy nawet deserach. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że może być też w lekach bądź nawet słodyczach. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości konieczne jest właściwe czytanie etykiet. U niektórych już kilka łyków mleka może spowodować ból brzucha, z kolei u innych nieprzyjemne dolegliwości pojawią się po kawie z mlekiem.

Dieta bez laktozy – jak ją zbilansować?

Wiele osób sądzi, że dobrym rozwiązaniem jest zażywanie suplementów diety, które zawierają enzym laktazy. Można także kupować produkty sprzedawane jako „bez laktozy”, a więc specjalne sery czy mleko. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że choć nieraz w reklamach mleko przestawiane jest jako niezbędne do prawidłowej diety, to tak wcale nie jest. Otóż ludzie potrzebują mleka tylko w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Najlepiej przyswajalne jest mleko matki, ale cóż żyjemy w XXI wieku i konsumpcjonizm nadal się rozwija i nadal ludzie spożywają mleko krowie czy kozie, choć go zupełnie nie potrzebują. Zatem warto zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z produktów mlecznych. W odpowiednio zbilansowanej diecie wcale nie musi znajdować mleko krowie, a wręcz jest niewskazane. Oczywiście, jeżeli lubicie, to zamiast krowiego, które notabene wywołuje u Was nieprzyjemne dolegliwości, postawcie na migdałowe, owsiane czy też kokosowe. Kawa z takim mlekiem jest zdecydowanie smaczniejsza, a także zdrowa.

Duży problem… 

Cóż, problemem przy zbilansowaniu diety często jest to, że trudno znaleźć produkty, które nie zawierają choć małych ilości laktozy, ale u niektórych nawet i mała ilość powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Stąd też przygotowywanie posiłków często jest trudne, wszak trudne jest znalezienie produktów bez laktozy. Na szczęście można zdrowo się odżywiać i nie spędzać sporej ilości czasu na zakupach, bo świetną alternatywą dla gotowania jest zamawianie jedzenia, ale oczywiście nie śmieciowego, lecz zdrowego i obłędnie smacznego cateringu bez laktozy. Jeżeli obawiacie się o cenę, to powinniście wiedzieć, że ceny wcale nie są wysokie, a rzeczywiście zyskujecie zdrowe jedzenie, ale też odpowiednio przygotowane i zbilansowane, jednocześnie macie też pewność, że to co ląduje na Waszym talerzu nie ma w sobie dodatku laktozy. Swoją drogą odczujecie nie tylko różnice w swoim samopoczuciu, ale też nie będziecie tyle wydawać na jedzenie, a przy tym macie pewność, że zdrowo się odżywiacie.

Zbilansowana dieta bez laktozy powinna być oczywiście oparta przede wszystkim na warzywach i chudym mięsie, a także tłustych rybach. Oczywiście dostępny jest wariant wegetariański, ale i wegański. Rezygnacja z mleka czy przetworów mlecznych wcale nie jest niekorzystna dla organizmu.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze