Czajnik, podobnie jak inne małe sprzęty AGD narażone na kontakt z twardą wodą, jest podatny na powstawanie kamienia. Urządzenie pokryte białym, kredowym nalotem nie tylko prezentuje się bardzo nieestetycznie. Wpływa przede wszystkim na smak kawy, a ponadto prowadzi do szybszej eksploatacji artykułu. Sami widzimy zatem, że odkamienianie czajnika to czynność, której nie powinniśmy zaniedbywać!
Tworzenie się kamienia jest procesem, któremu nie możemy całkowicie zapobiec. Możemy stosować jednak pewne rozwiązania ograniczające jego powstawanie, oferowane przez m.in. markę Russell Hobbs. Dzięki temu nasze urządzenie przez dłuższy czas zachowa swoją sprawność i schludny wygląd. Zanim jednak dowiemy się, jak zmniejszyć ilość powstającego kamienia, sprawdźmy, w jaki sposób przeprowadzić odkamienianie czajnika!
Odkamienianie czajnika domowymi sposobami
Odkamienianie czajnika domowymi sposobami jest proste, szybkie, bezpieczne i niesamowicie skuteczne. Co ważne, większość z nas z pewnością ma w swojej kuchni wszystkie potrzebne do tego zadania składniki, dlatego oczyszczanie urządzenia stanie się możliwe w każdym momencie, bez potrzeby wizyty w sklepie.
Odkamienianie czajnika octem
Ocet to doskonały środek do walki z kamieniem. Potrzebujemy go w ilości 250 ml. Wystarczy wlać go do czajnika, dodać pół szklanki wody i zagotować. Po zagotowaniu pozostawiamy taki roztwór przez około godzinę w urządzeniu, wylewamy i dokładnie płuczemy czajnik, gotując czystą wodę. Zalecamy, aby zrobić to nawet 3-krotnie, aby pozbyć się zapachu octu.
Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny
Odkamienianie czajnika przeprowadzimy również przy wykorzystaniu kwasku cytrynowego lub soku z cytryny.
W pierwszym przypadku torebkę kwasku cytrynowego (nie więcej niż 3-4 łyżki stołowe) wsypujemy do czajnika, zalewamy wodą i gotujemy. Pozostawiamy całość na ok. 3-4 godziny, po czym dokładnie przepłukujemy.
Jeśli zamiast kwasku wybierzemy sok z cytryny, jedyne, co musimy zrobić, to wlać do czajnika szklankę soku z tych cytrusów i pozostawić na godzinę. Po tym czasie pamiętajmy, aby przemyć urządzenie.
Odkamienianie czajnika sodą
Jak wygląda odkamienianie czajnika sodą? Do środka wsypujemy dwie łyżki białego proszku i pozostawiamy na ok. 15 minut. Płuczemy i gotowe! To najszybszy sposób na wyczyszczenie czajnika. Z sody możemy również przygotować roztwór, dodając ją do wody.
Odkamienianie czajnika gotowymi preparatami
Mimo że w przypadku odkamieniania czajnika domowe sposoby cieszą się zdecydowanie największą popularnością, na rynku znajdziemy także wiele gotowych, chemicznych środków. To tzw. odkamieniacze, dostępne w formie proszku lub płynu. Pamiętajmy, aby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Po takim czyszczeniu czajnik musi zostać bardzo starannie umyty i przepłukany.
Jak ograniczyć powstawanie kamienia w czajniku?
Wprawdzie powstawanie kamienia w czajniku jest nieuniknione, jednak jak mówi stare przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Na co dzień możemy stosować różne rozwiązania, które spowolnią ten proces i ograniczą ilość osadzającego się na ściankach białego osadu.
W walce z kamieniem pomogą nam przede wszystkim:
- Dzbanki filtrujące – zanim woda trafi do czajnika, przefiltrujmy ją w oddzielnym dzbanku z filtrem.
- Profesjonalne czajniki z integralnymi filtrami antywapiennymi i systemami filtrującymi – takie jak czajniki Russell Hobbs. Dzięki nim czyszczenie urządzenia jest prostsze, a woda przez dłuższy czas zachowuje swoją świeżość.
- Filtry odwróconej osmozy – montuje się je pod zlewem w celu oczyszczenia wody i uzyskania jak najwyższej jakości wody pitnej.
Spowolnienie powstawania kamienia jest również możliwe dzięki gotowaniu odpowiedniej ilości wody w czajniku podczas każdego użycia, jak i przelewaniu pozostałych resztek, tak, aby przez wiele godzin woda nie zalegała w urządzeniu.
Z pewnością warto zatem wdrożyć w swoim domu jedno z powyższych, prostych i skutecznych rozwiązań, które pozwoli nam wydłużyć żywotność naszego czajnika i w każdym czasie cieszyć się smaczną, zdrową kawą lub herbatą. Coraz więcej producentów, w tym także Russell Hobbs, proponuje konsumentom czajniki elektryczne z już wbudowanym filtrem antywapiennym, który dba o czystość wody i czajnika za nas.