Jak dobrze spać po dniu pełnym wrażeń na plaży, wycieczkach i spotkaniach z przyjaciółmi?

Materiał zewnętrzny

Wakacje to okres, w którym dni są długie, a ładna pogoda zachęca do spędzania czasu poza domem. Wycieczki, uprawianie sportu i spędzanie czasu z przyjaciółmi to aktywności, które w miesiącach letnich na porządku dziennym. Jak zadbać w tym okresie o zdrowy sen? Jakie zwyczaje wprowadzić do codziennej rutyny, aby ciało i umysł mogły się efektywnie regenerować po intensywnych dniach?

Śpij w wygodnym łóżku

Łóżko to serce każdego domu. Jeśli chcesz, żeby sprzyjało regeneracji nawet wówczas, gdy intensywnie funkcjonujesz przez cały dzień, koniecznie wyposaż je w materac wysokiej jakości. Ciało ułożone na ergonomicznym podłożu do spania może się zrelaksować. Brak napięć sprzyja utrzymaniu jak najdłużej głębokich faz snu. Jednocześnie ogranicza ryzyko pojawienia się dyskomfortu po przebudzeniu. Przyjemne poranki bez bólu w obrębie pleców i szyi z pewnością pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie w ciągu całego dnia.

Wieczorem unikaj elektroniki

Jedną z zasad, której wprowadzenie możesz rozważyć, jest rezygnacja z ekranów przed pójściem spać. Urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie. Zaburza ono proces wydzielania melatoniny przez szyszynkę. Jest to hormon wpływający na odczuwanie senności, a jego optymalny poziom to kluczowy czynnik wpływający na jakość snu. Jeśli zamienisz korzystanie ze smartfona na czytanie książek, z pewnością wiele na tym skorzystasz.

Wprowadź wieczorne rytuały

Jeśli zmagasz się z problemami z zasypianiem, zaplanuj na nowo swoją wieczorną rutynę. Może po prostu potrzebujesz nieco więcej spokoju? Wprowadź wyciszające rytuały, które dadzą znać Twojemu ciału i umysłowi, że zbliża się czas wypoczynku. Może to być ciepła kąpiel, wypicie kubka herbaty lub spędzenie kilku minut w ciszy, w ulubionym fotelu. Ludzie lubią rutynę i powtarzalność przede wszystkim dlatego, że daje ona poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj o regularności

Co jeszcze możesz zrobić, aby spać lepiej? Nie tylko wygodna poduszka, materac i wieczorne rytuały mają znaczenie. Również ważna jest regularność i stałość godzin kładzenia się do łóżka i wstawanie. Jeśli stworzysz harmonogram snu, uregulujesz działanie zegara biologicznego. Musisz jednak konsekwentnie przestrzegać wyznaczonych godzin. Tylko wówczas organizm będzie w stanie przystosować się do wyznaczonego rytmu dnia i nocy.

Długie dni, które są pełne aktywności, stanowią duże obciążenie dla ludzkiego organizmu. Dlatego warto dbać o regenerację i wypoczynek. Są niezbędne dla uzyskania siły na kolejny dzień, pełen wyzwań.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze