Bolesność stawów dotyka osoby w coraz to młodszym wieku. Związane to jest z siedzącym trybem życia, ale również i dużą aktywnością sportową. Jak dbać o kondycję stawów? Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Czy preparaty apteczne mogą pomóc w regeneracji i czym jest hydrolizat kolagenu? Odpowiadamy.
Jak utrzymać zdrowie i optymalną kondycję stawów?
Z wiekiem kondycja naszych stawów ulega pogorszeniu – to naturalny proces związany z innymi zachodzącymi w naszym organizmie zmianami. Warto bacznie obserwować wszelkie niepokojące nas sygnały i reagować. Do profilaktyki chorób stawów zalicza się stosowanie odpowiedniej diety, uprawianie sportów, ale również wykonywanie regularnych badań. Nie bez znaczenia jest także niebagatelizowanie takich objawów jak nadmierna sztywność karku, nadgarstków, kolan czy łokci, wszelkie dolegliwości bólowe w tych miejscach, drżenie rąk czy czasowe kłopoty z chodzeniem.
Aktywność fizyczna i dieta: jak wpływają na nasze stawy?
Ludzkie ciało stworzone jest do ruchu – siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej sprawia, że zaczynamy chorować. Nasze stawy nie są pod tym względem wyjątkiem – gdy nie zapewniamy im odpowiedniej dawki ruchu, zaczynają przypominać nieużywane zawiasy. Próba poruszania nimi może powodować ból, ponieważ nie są do tego „przyzwyczajone”. Umiarkowana, dostosowana do naszej indywidualnej kondycji aktywność fizyczna może temu zapobiec. Z drugiej jednak strony, nadmiarowe eksploatowanie naszego ciała i uprawianie intensywnych sportów również odbija się negatywnie na zdrowiu naszych stawów – i nie chodzi jedynie o wzmożone ryzyko kontuzji. Często poddawane przeciążeniom stawy „zużywają się”, a brak odpowiedniego czasu do regeneracji chrząstki sprzyja degeneracji tkanek.
Drugim sposobem profilaktyki chorób stawów oprócz aktywności sportowej, jest również dbanie o dietę. Myśląc o swoich tkankach łącznych powinniśmy gościć na talerzu produkty bogate w witaminy C i E (szpinak, brukselkę, cytrynę, maliny, jarmuż, czarną porzeczkę, produkty pełnoziarniste), jak również obfitujące w kwasy Omega-3. Tutaj najodpowiedniejsze będą oczywiście tłuste ryby morskie, takie jak śledzie, makrele czy łosoś (warto zwracać uwagę na to, aby był poławiany w oceanach, a nie hodowlany). Kolejnym ważnym składnikiem diety w profilaktyce chorób stawów jest glukozamina oraz chondroityna, które znaleźć można szczególnie w produktach pochodzenia odzwierzęcego, ze szczególnym uwzględnieniem galaretek oraz mięsnych i rybnych wywarów.
Jednocześnie warto usunąć ze swojego codziennego jadłospisu produkty zawierające dużą ilość cukrów, smażonych i wysoce przetworzonych.
Kogo dotykają choroby stawów?
Choroby stawów nie są domeną jedynie seniorów, chociaż oczywiście wiek podeszły jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej przypadłości. Na choroby stawów narażone są również osoby młode, szczególnie uprawiające intensywne sporty, a także wszyscy ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia i nie odżywiają się odpowiednio. W niektórych przypadkach choroby stawów przenoszone są wraz z genami – jeśli w Twojej rodzinie często występują dolegliwości związane z ruchomością czy bólem stawów, z dużym prawdopodobieństwem Ty również masz do tego predyspozycje. W takiej sytuacji warto wprowadzić środki zaradcze, jak regularne badania, ale również zadbanie o kondycję fizyczną, odpowiednią dietę i suplementację w okresach niedoboru składników odżywczych w diecie.
Regeneracja stawów z pomocą suplementów diety
Kolagen to białko, które nazywane jest najważniejszym w ludzkim organizmie, ponieważ stanowi ponad 30% masy wszystkich białek w naszym ciele. To z niego zbudowane są włókna skóry, ale także tkanki łączne, w tym chrząstki, ścięgna i stawy. Z wiekiem synteza kolagenu w komórkach spada, dlatego dostarczanie go w formie profesjonalnych preparatów farmaceutycznych jest wysoce wskazane. Hydrolizaty kolagenu, takie jak 4 Flex na stawy, który jest najlepiej sprzedającym się w Polsce suplementem tego typu, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Dodatkowo wpływa korzystnie na budowę chrząstek, odżywiając je od środka i przywracając pierwotną sprawność. Hydrolizaty kolagenu polecane są nie tylko osobom starszym, ale również wszystkim obarczonym większym ryzykiem degeneracji tkanki łącznej – intensywnie pracującym fizycznie, aktywnym sportowo czy doświadczającym dolegliwości bólowych ze strony stawów i charakterystycznego „tarcia” w kolanach, łokciach i nadgarstkach. Jak każdy suplement diety, również 4 Flex na stawy powinien być zażywany po konsultacji ze specjalistą. Zażywanie preparatu jest wygodne i nie wiąże się z ryzykiem przedawkowania – forma saszetek do rozpuszczania w wodzie gwarantuje optymalną dawkę hydrolizatu kolagenu.
Z wiekiem dopadły mnie problemy ze stawami. Podczas chodzenia po schodach bardzo bolały mnie kolana. Poza tym miałam również problemy ze schylaniem się. Dowiedziałam się, że jest to spowodowane najprawdopobniej brakiem kolagenu. Wtedy zaczęłam go suplementować i mój problem ze stawami znacząco się poprawił. Bardzo ciekawy wpis – chętnie do swojej diety wprowadzę polecane produkty spożywcze. 🙂