Jak często właściwie powinno się jeść, czyli o dobrych porach, jakości i obfitości dań

Materiał zewnętrzny

Zdrowa dieta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ale jak możecie się domyślić nie wystarczy tylko zdrowo jeść, bo duże znaczenie ma też ilość posiłków, które spożywamy. Dlatego też w dzisiejszym wpisie podjęliśmy wyzwanie i zasięgnęliśmy opinii ekspertów dotyczących tego, ile razy trzeba jeść. Zatem czy wystarczą tylko 3 posiłki, 4, a może 5? Tego niebawem się dowiecie.

Ilość jedzenia, którą spożywacie ma znaczenie

Nie tylko jakość ma znaczenie, czyli liczy się nie tylko to co jemy, ale i ile jemy. Otóż należy jeść regularnie, a wręcz z regularnymi odstępami czasu, a przy tym ilości nie mogą być zbyt duże. Jeżeli zbyt dużo zjecie, to oczywiście poczujecie się zmęczeni, będzie Was mdlić, a co niektórzy dodatkowo będą mieć rozwolnienie. Zatem objadaniu się, nawet zdrowym jedzeniem, mówimy stanowcze „nie”. Ale to nie wszystko, otóż musicie także pamiętać, że nawet jeżeli wydaje Wam się, że jeszcze coś zmieścicie to nie oznacza, że rzeczywiście to zmieścicie, czyli nie można jeść do oporu, ani co gorsza nadrabiać zaległości. Jeżeli więc zjecie małe śniadanie, to będziecie głodni, co prowadzi do tego, że obiadu zjecie zdecydowanie za dużo. Efekty? Oczywiście rozwolnienie, mdłości i fatalne samopoczucie. Jest jeszcze grupa osób, które przez cały dzień nic nie zjedzą bądź bardzo mało, a potem się dziwią, że boli głowa – cóż to naturalna konsekwencja, a potem nadrabiają braki wieczorem. Zatem tutaj dochodzimy do wniosków, że jeść trzeba regularnie, ale i w mniejszych ilościach.

Nie tylko co jesz, ale i jak przygotowujesz posiłki

Lubimy zasłaniać się brakiem czasu, czyli brakuje nam czasu, aby uprawiać sport, ale i nie mamy czasu na gotowanie. Tak najłatwiej usprawiedliwić nieaktywny styl życia i jedzenie fast foodów. Ale to prosta droga do wielu chorób, w tym otyłości. A przecież przygotowanie zdrowego posiłku nie jest trudne. Zawsze też można zdecydować się na zdrową dietę pudełkową z dowozem, zatem jedzenie zostanie do Was dostarczone, a czas, który poświęcilibyście na gotowanie możecie wykorzystać na ćwiczenia czy jogging. Jeżeli argumentem przeciwko diecie pudełkowej jest cena i uważacie, że jest ona wysoka, to jesteście w błędzie, wszak ceny posiłków można porównać do cen dań typu fast food. Jeżeli więc stać Was na jedzenie śmieciowe, to stać Was także na dietę pudełkową z dowozem.

Ile posiłków trzeba jeść?

Kiedyś stawiano tezę, że wystarczą tylko 3 posiłki, ale okazuje się, że ta teza nie jest do końca prawdziwa. Trzy posiłki to absolutne minimum, ale warto jeść nawet 5 czy 6 posiłków. Już tłumaczymy dlaczego. Otóż jeżeli robicie zbyt długie przerwy między posiłkami to Wasz metabolizm może zwalniać, a więc nawet jeżeli zjecie mniej, to i tak przytyjecie, a przy tym będziecie źle się czuć. Dlatego należy spożywać mniejsze ilości, ale zdecydowanie częściej. Dzięki temu Wasz metabolizm, ale i cały organizm będzie sprawnie pracował, a Wy będziecie mieć energię na cały dzień, a nie tylko na chwilę. Oczywiście energia będzie przekładać się także na efektywność w pracy, ale i codziennym życiu.

Co jeść, by dobrze zjeść?

Czas najwyższy przejść także do tego, co należy jeść, a czego unikać. Jeszcze kilkanaście lat temu często można było usłyszeć, że należy jeść sporo mięsa, bo wtedy ma się siłę i jest się zdrowym. Jednak jak pokazały badania naukowe mięso wcale takie zdrowe nie jest, szczególnie jeżeli to wołowina czy wieprzowina bądź też kurczaki brojlery. Obecnie uważa się, że dieta powinna być przede wszystkim bogata w duże ilości warzyw. Z kolei zamiast mięsa ze ssaków czy ptaków należy jadać ryby, szczególnie tłuste, które są bogatym źródłem kwasów omega-3. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć owoców. Należy zrezygnować ze słodkich napojów, ale i słodyczy oraz oczywiście białego cukru.

Każdy z nas powinien pamiętać o zbilansowanej diecie, ale sama dieta nie wystarczy. Trzeba też regularnie spożywać posiłki i to przynajmniej trzy, choć zdecydowanie lepiej pięć. Dania muszą być lekkostrawne, ale i przyrządzone z wysokiej jakości produktów, najlepiej ekologicznych. Do tego nie można zapomnieć o ruchu, bo i on jest ważny.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze