Gdy w biodrze pojawia się ból, a ty masz coraz większe problemy z poruszaniem się to znak, że w twoim stawie dzieje się coś złego. Nie musisz doznać fizycznego urazu, czy ulec wypadkowi, by doszło tu do zmian chorobowych. Często zdarza się, że problem narasta przez lata i daje o sobie znać, gdy uszkodzenie jest już bardzo poważne. Wówczas jedyną opcją jest wymiana biodra.
Czym dokładnie jest endoproteza biodra i kiedy jej wstawienie jest nie tylko konieczne, ale też najlepsze dla twojego zdrowia?
Czym jest endoproteza biodra?
W sytuacji, gdy staw biodrowy jest na tyle zniszczony, że nie można go już wyleczyć, z pomocą przychodzi implant, który zajmuje jego miejsce. Po wymianie elementy konstrukcyjne i część artykulacyjna zapewniają właściwy zakres ruchomości i pozwalają na normalne funkcjonowanie. Implantologia jest obecnie tak mocno rozwinięta, że po dobrze wykonanej operacji nie czujesz różnicy między sztucznym, a naturalnym stawem. Materiał, z którego wykonana jest endoproteza biodra oraz małoinwazyjne metody operacji to wszystko, czego potrzebujesz, by odzyskać pełną ruchomość w stawie.
Kiedy wstawienie endoprotezy biodra może okazać się niezbędne?
Pierwszym objawem, który powinien zwrócić twoją uwagę, gdy chodzi o problemy z biodrem, jest ból w jego okolicy i w pachwinie. Na początku pojawia się głównie w trakcie chodzenia i podczas wstawania. Z czasem, gdy się nasila, nie jesteś już w stanie odpowiednio obciążyć nogi, przez co utykasz i masz problem z wchodzeniem oraz schodzeniem po schodach. Z czasem ból czujesz również w trakcie spoczynku, a w jego uśmierzeniu nie pomagają już środki przeciwbólowe. W coraz większym stopniu ograniczeniu ulega też twoja ruchomość.
W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ortopedyczna i to na jak najwcześniejszym etapie problemów z biodrem. Po wykonaniu niezbędnych badań lekarz może stwierdzić, że doszło do nieodwracalnego uszkodzenia stawu i zaproponować wymianę stawu na nowy.
Wymiana stawu biodrowego – dlaczego tak ważna jest technika?
Endoprotezoplastyka jest wciąż udoskonalanym zabiegiem zarówno pod względem samej endoprotezy, jak i metod, którymi jest ona wstawiana.
Tą, która pozwala na szybki powrót do aktywności życiowej, jest technika małoinwazyjna. Chirurg w tym przypadku nie odcina mięśni od ich przyczepów do kości i tym samym nie muszą się one później zrastać. To zaś przekłada się na twój szybszy powrót do aktywności życiowej.
Co więcej, dzięki tego rodzaju metodzie wymiany biodra, pierwsze kroki zaczniesz stawiać jeszcze tego samego dnia, wkrótce po zabiegu. Możliwe to jest, ponieważ nieuszkodzone mięśnie cały czas gotowe są do działania. Do domu zaś wrócisz po 2-3 dniach, przy asekuracji samych kul łokciowych.