W okresie grzewczym ceny za energię cieplną mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych w przypadku nieocieplanych czy słabo ocieplonych budynków. Dlatego warto szukać oszczędności. Rekuperatory z odzyskiem ciepła mogą pracować w połączeniu z systemem ogrzewania elektrycznego, pompą ciepła, a także kotłami kondensacyjnymi. Nie nadają się jednak do zwykłych pieców węglowych. Warto poznać więcej informacji na ich temat. Dowiecie się, ile można zaoszczędzić stosując wymienniki ciepła.
Wymienniki ciepła – oszczędność ma znaczenie
Ceny prądu czy gazu z roku na rok rosną, dlatego też osoby, które ogrzewają nimi dom coraz częściej szukają rozwiązań, które pozwolą relatywnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednak kolektory słoneczne to obecnie zdecydowanie za mało. Doskonałym wyborem są centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła, które wyróżniają się efektywnością, a ich cena nie jest wcale bardzo wysoka. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zyskuje się także czyste powietrze w domu, niezależnie od stopnia zanieczyszczenia na zewnątrz, co biorąc pod uwagę smog jest świetnym rozwiązaniem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy same rekuperatory nie pobierają dużej ilości energii i jak będą wyglądać rachunki za prąd. Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, choć na pewno znaczenie ma wybór urządzenia o dużej efektywności energetycznej. W przypadku central wentylacyjnych najwyższe klasy energetyczne to A+ i A, i właśnie na takie urządzenia powinniśmy się decydować.
Wymienniki ciepła – krzyżowe czy przeciwprądowe?
Kryzys energetyczny, do którego doszło w 1973 r. sprawił, że coraz więcej osób zaczęło interesować się odzyskiem ciepła. Zaczęto wreszcie wspominać o sprawności cieplnej, która niewątpliwie jest bardzo ważna. Aktualnie wciąż rosną wymagania w zakresie efektywności energetycznej. Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1253/2014 określa minimalną wartość cieplną dla płytowych wymienników ciepła. Obecnie wynosi ona 0,73, natomiast poprzednio wynosiła 0,67. Trzeba też pamiętać o konieczności zainstalowania by passa dla systemu do odzysku ciepła. Dodatkowo ustalona została wartość sprawności cieplnej dla czterech klas jakości, a dokładnie H1, H2, H3 i H4. W tym przypadku H2 wynosi 0,73 i taka sprawność cieplna jest obecnie wymagana. Wymienniki krzyżowe mają zwykle sprawność odzysku ciepła sięgająca maksymalnie 60%. Aby uzyskać większą, warto wybierać centrale wentylacyjne z przeciwprądowymi wymiennikami ciepła, gdzie odzysk energii może wynosić do 90%. Oczywiście te wymienniki różnią się budową. Krzyżowe narażone są na szronienie już przy lekkich przymrozkach. W przypadku przeciwprądowych zaleca się zastosowanie systemu przeciwzamrożeniowego.
Czy warto zdecydować się na spiralny wymiennik ciepła?
Dostępne są także spiralne wymienniki ciepła, które zapewniają wysoki odzysk ciepła i niskie koszty eksploatacji. Zostały one opatentowane przez Firmę Bartosz. Trzeba pamiętać, że budownictwo energooszczędne wymaga stosowania takich rozwiązań, które zapewnią jak najmniejsze zużycie energii. Zatem świetnie sprawdza się wentylacja mechaniczna. Taki system pozwala na sterowanie nawiewem świeżego i wywiewem zużytego powietrza, co oczywiście ogranicza straty energii. Dodatkowo zanieczyszczone powietrze, które ma nieprzyjemny zapach usuwane jest z domu. Również dzięki wentylacji można pozbyć się nadmiernej wilgoci, która przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów. Spiralny wymiennik ciepła gwarantuje odzysk ciepła na poziomie nawet powyżej 90%. Oczywiście urządzenie musi być dopasowane do zapotrzebowania budynku.
Ile można zaoszczędzić stosując wymienniki ciepła?
Dzięki wysokiemu odzyskowi energii w okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet 50% energii cieplnej wykorzystywanej na potrzeby wentylacji. Dzięki temu obniża się koszty ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że taki system najbardziej efektywnie pracuje przy współpracy z systemem fotowoltaicznym. Dzięki temu budynek może być maksymalnie efektywny energetycznie. Stosowanie rekuperacji jest absolutnie konieczne w budynkach pasywnych i zalecane również w energooszczędnych. Ze względu na coraz większe wymagania energetyczne, a także coraz większe zanieczyszczenie powietrza, takie systemy będą coraz częściej stosowane. Wszak każdy rekuperator i system rekuperacji wyposażony jest w filtry, które mogą zatrzymywać smog i inne zanieczyszczenia. Trzeba je wymieniać co kilka miesięcy, co generuje dodatkowe koszty. Do kosztów rekuperacji należy zaliczyć jeszcze przynajmniej rokroczne przeglądy. Niemniej całość będzie zamykać się w kilkuset złotych, co i tak pozwoli znacząco zaoszczędzić.
Stosując wymienniki ciepła można znacząco zaoszczędzić w okresie grzewczym. W przypadku nowo budowanych domów, a także termomodernizacji warto zdecydować się na takie rozwiązanie.