Generator prądu – co musisz wiedzieć przed zakupem agregatu prądotwórczego?

Materiał zewnętrzny

Generator prądu to niezastąpione urządzenie w użytku domowym i profesjonalnym. Agregat pozwala korzystać ze sprzętów zasilanych elektrycznie podczas awarii sieci lub przerw w dostawie prądu. Doskonale sprawdzi się również na terenie budowy, kempingu w górach oraz w innych miejscach, które są pozbawione elektryczności. Jak działa generator prądu i na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia?

Czym jest generator prądu?

Generator prądu jest urządzeniem umożliwiającym korzystanie z energii elektrycznej w każdych warunkach. Niedużych rozmiarów agregat wyposażony w silnik spalinowy może wytwarzać prąd niezbędny do uruchomienia sprzętu bez konieczności podłączenia go do sieci elektrycznej. Dzięki takiej funkcji sprawdzi się zarówno jako awaryjne źródło zasilania w użytku domowym, jak i urządzenie nieocenione podczas pracy na budowie lub w miejscach pozbawionych dostępu do elektryczności.

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje generatorów prądu, które różnią się przede wszystkim konstrukcją, a także mocą, pojemnością, wielkością zbiornika na paliwo oraz wytrzymałością obudowy. Wybrane modele oferują możliwość generowania energii poprzez prąd jednofazowy, a inne – trójfazowy. Na czym dokładnie polega ich zasada działania?

Jak działa generator prądu?

Za działanie generatora prądu w głównej mierze odpowiada silnik spalinowy, który przemienia energię wytworzoną na skutek spalania paliwa w energię elektryczną. W tym procesie w ruch zostaje wprawiony wirnik prądnicy, którego obroty pozwalają na wytworzenie siły elektromotorycznej. W wyniku przemiany w obwodzie stojana powstaje prąd. W agregatach prądotwórczych trójfazowych do wytworzenia prądu wykorzystywane są trzy oddzielne uzwojenia, podczas gdy w generatorze jednofazowym – istnieje jeden główny wał służący za źródło napędu.

Gdzie wykorzystać generator prądu?

Generator prądu to wbrew pozorom urządzenie, które jest niezastąpione podczas długotrwałych awarii prądu w gospodarstwie domowym. Pozbawiona zasilania lodówka, pompa ciepła czy piec elektryczny mogą przyczynić się do wielu strat i trudności m.in. utraty świeżości przechowywanej żywności, czy braku możliwości ogrzania mieszkania zimą.

Korzystanie z agregatu prądotwórczego usprawnia również prace budowlane i porządkowe w miejscach o trudnych warunkach (bez dostępu do sieci elektrycznej). Dzięki nieograniczonemu zasięgowi działania generator prądu dostarczy energię potrzebną do wykończenia domów, mieszkań, lokali usługowych oraz hal i zakładów. Warto mieć go także przy sobie na wypadek awarii urządzeń przemysłowych oraz w czasie nocowania pod namiotem.

Jaki generator prądu wybrać?

Poszczególne generatory prądu różnią się między sobą, dlatego przed zakupem urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka technicznych parametrów. Jednym z nich jest moc agregatu, która powinna być wyższa niż suma mocy urządzeń, jakie planujesz podłączyć do urządzenia. Dzięki zachowaniu odpowiedniej równowagi wszystko powinno działać sprawnie. Z myślą o wykorzystaniu generatora prądu w domu korzystnym rozwiązaniem jest zakup modelu o zasilaniu jednofazowym – w takim przypadku uzyskasz prąd o napięciu 230 V, czyli taki sam, jaki jest obecny w tradycyjnym gniazdku elektrycznym. Do użytku profesjonalnego zaleca się zakup generatora o zasilaniu trójfazowym, który sprawdzi się przy wsparciu pracy urządzeń przemysłowych lub rolniczych.

Wszystkie wymienione modele generatorów prądu znajdziesz w ofercie sklepu ASC-PRO, który oferuje urządzenia renomowanego producenta Karcher. Za ich wyborem przemawia bezawaryjne działanie i wytrzymała konstrukcja, która jest gwarancją skutecznej i nieprzerwanej pracy agregatu przez wiele lat.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze