Frytownica to urządzenie pozwalające przygotować nie tylko frytki. Praktyczny sprzęt może z powodzeniem służyć także do przyrządzenia innych produktów, np. kalmarów, faworków itd. Przydaje się nie tylko w barach, ale i restauracjach. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie frytkownicy gastronomicznej.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli – do wyboru są m.in. frytownice gastronomiczne wolnostojące i do zabudowy, tradycyjne, elektryczne, niskotłuszczowe itd. Sprawiają one, że proces produkcji smażonych kawałków ziemniaków jest dużo prostszy – do pojemnika wystarczy wlać olej i wsypać frytki. Wydajność frytownicy zależy jednak od wielu czynników.
Aby zdecydować, jaki model będzie najlepszy, trzeba określić swoje potrzeby i profil lokalu.
Podstawowe elementy frytownicy
Frytkownica gastronomiczna składa się z kilku podstawowych elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż w dużym stopniu to od nich zależy, czy smażenie będzie dla nas komfortowe. W dobrze prosperujących restauracjach i lokalach, w których produkuje się dużą ilość frytek, przydadzą się urządzenia o pojemności misy ok. 3-4 litrów.
Pojemność misy należy dopasować też do potrzeb i różnorodności przygotowanych potraw. Frytownice gastronomiczne mogą służyć do przyrządzenia nie tylko frytek, ale też krewetek, kalmarów, kotletów, racuchów, faworków itd. Istotny jest też kosz – od niego zależy, jak dużo frytek dana frytownica gastronomiczna będzie w stanie wyprodukować. W wybranych modelach jest też drugi kosz, dzięki czemu można smażyć dwie różne potrawy w tym samym czasie.
Zarówno w lokalu, jak i w domu ważne będą też filtry, gdyż niwelują one zapachy wytwarzane podczas smażenia. Filtr olejowy pochłania zapach smażącego się oleju, a węglowy dodatkowo powstającą w tym czasie parę.
Moc kluczowym parametrem urządzenia
Podobnie jak w wielu innych urządzeniach – np. blenderze, robocie planetarnym itd. – bardzo istotna jest moc. Im wyższa będzie to wartość, tym wydajniejsze urządzenie. To kluczowa informacja, jeśli chcemy dobrać frytownicę do restauracji czy mniejszego lokalu.
Funkcje dodatkowe
Za więcej możliwości trzeba będzie zapłacić, dlatego warto przede wszystkim rozważyć, co będzie nam potrzebne. Praktyczny będzie na pewno regulator temperatury, minutnik, wskaźnik zużycia oleju, funkcja zabezpieczenia przed przegrzaniem, lampka kontrolna ostrzegająca gotowość do rozpoczęcia smażenia frytek czy innych przekąsek.
Poza tym warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano urządzenie. Najtrwalsza będzie frytownica ze stali nierdzewnej lub ew. aluminium. Materiał musi być odporny na wysoką temperaturę, łatwy do wyczyszczenia.