Kosą po patelni Porady kulinarne Dzbanek do filtrowania wody – korzyść czy fanaberia?

Dzbanek do filtrowania wody – korzyść czy fanaberia?

6 min. czytania
0
0

Dzbanki do filtrowania wody są modne i ładne. Lubimy tego typu gadżety kuchenne, bo pozwalają nam czuć, że dbamy o zdrowie i dokonujemy świadomych wyborów. Czy rzeczywiście filtrowanie wody jest tak ważne? Co nam ono daje i jakie mamy alternatywy wobec dzbanka?

Dlaczego w ogóle filtrujemy wodę?

Twarda woda – powszechnie negowana za gorszy wpływ na cerę czy włosy od wody miękkiej – wbrew pozorom wcale nie jest szkodliwa. Na jej twardość wypływa wysoka zawartość składników mineralnych, których człowiek potrzebuje. Oznacza to, że twarda woda jest wręcz wartościowsza od miękkiej! Wytrącający się z niej kamień osiada w czajniku i tworzy nieestetyczne plamy, ale nie znaczy to, że podobny proces zachodzi w naszych żołądkach.

Po co więc filtrować twardą i pełną minerałów wodę, skoro jest lepsza od miękkiej? Ponieważ mimo tego, że w zakładach przemysłowych zostaje pierwotnie oczyszczona chlorem, zanim trafi do naszych mieszkań, musi pokonać długie dystanse w rurociągach. W tych zaś znajduje się wiele zanieczyszczeń i przestarzałych elementów. Stare mogą być również instalacje wodno-kanalizacyjne prowadzące bezpośrednio do mieszkań. W efekcie woda, choć początkowo oczyszczona, znów wchłania szkodliwe składniki.

Przefiltrowana woda pozwala:

 • chronić zdrowie domowników,
 • przygotowywać smaczne napoje i posiłki,
 • unikać problemów natury dermatologicznej,
 • zachować dłuższą żywotność sprzętów korzystających z wody,
 • zachować dłuższą żywotność pojedynczych rur i całych instalacji.

Jak rozpoznać, że woda jest zanieczyszczona?

Jak wyjaśniliśmy, obecność kamienia wytrącającego się z gotowanej wody nie świadczy jeszcze, że jest ona zanieczyszczona. Naszą czujność powinien wzbudzić osad o nietypowym kolorze, np. rdzawy lub czerwony. Świadczy o nagromadzeniu konkretnych minerałów – manganu lub żelaza. Z kolei zwykły kamień – kredowy – jest świadectwem obecności w wodzie wapnia i magnezu.

Jak filtrować wodę w mieszkaniu?

Najprostszym sposobem na skuteczne i szybkie filtrowanie wody jest korzystanie z atrakcyjnych wizualnie i nowoczesnych dzbanków z filtrami. Cechuje je prosta budowa i intuicyjna obsługa. W dużej komorze znajduje się mniejsza, do której nalewamy wodę prosto z kranu. Ta zostaje przesądzona przez wkład z węgla aktywnego i pozbawiona zanieczyszczeń.

Wkłady węglowe należy wymieniać. Jak często? To zależy od częstotliwości korzystania z dzbanka – informację znajdziemy na opakowaniu. Na dzbanku znajduje się wygodny panel do zaznaczania, kiedy ostatnio wymienialiśmy filtr.

Alternatywy dla dzbanka z filtrem

Dzbanek to nie jedyny sposób na utrzymywanie wody w czystości. Domowe rozwiązania znajdziesz w artykule: Domowe sposoby na filtrowanie wody, czyli co zrobić, by mieć czystą wodę?. Zamiast dzbanka możesz wykorzystać filtry dwojakiego rodzaju: mechaniczne bądź oparte na węglu aktywnym, przeznaczone do montowania w zaworze centralnym lub wylocie armatury.

Jeśli zdecydujemy się założyć filtr w zaworze centralnym, będziemy cieszyć się oczyszczoną wodą w każdej baterii podłączonej do instalacji wodnej. Z kolei filtr montowany na pojedynczej baterii jest rozwiązaniem miejscowym. Dobrze sprawdza się w mieszkaniach w bloku.

Ciekawe? Podziel się z innymi:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Podziel się Swoja opinią

Śmiało, nawtykaj mi lub pochwal za to co napisałem. Każdy komentarz jest cenny. Aby skomentować musisz podać Imię lub pseudonim oraz Swój adres e-mail. Dane te są przetwarzane tylko w celu publikacji komantarza i nie będziesz otrzymywać jakiejkolwiek korespondencji reklamowej. Masz prawo do usunięcia komentarzy i danych w każdej chwili. Więcej na temat warunków komentowania znajdziesz w Polityka prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Niestety wykluczyłem ze względu na spam, możliwość wstawiania linków w komentarzach. Chcesz dodać adres Swojej strony, zrób to w polu "Witryna Internetowa", Twój komentarz w tym przypadku zostanie dodany po weryfikacji. Komentarze z linkami w treści zostaną usunięte.

Zobacz też

Jaka ostrzałka do noży? Wybieramy najlepszą

Nóż to podstawowe narzędzie w każdej kuchni. Od tego czy jest ostry zależy to ile czasu po…