Kto nie lubi świeżego, naturalnego, domowego soku? Każdy chętnie napiłby się takiego zdrowego eliksiru. Jak najprościej przygotować sok w domu? Czego użyć? O tym poniżej.
Smak świeżego, domowego soku i jego właściwości zdrowotne są nie do podrobienia. Do przyrządzania soków w domu świetnie nadaje się specjalny garnek do soków, czyli sokownik parowy. Daje gwarancję zachowania wszystkich wartości owoców, gdyż działa tak jak garnki do gotowania na parze. Każdy, kto ceni zdrowe odżywianie powinien mieć taki w swojej kuchni. Tym bardziej, że można go wykorzystać także do przyrządzania na parze wielu potraw.
Domowy, naturalny sok to jest to!
Nie ma nic lepszego niż świeży, domowy, naturalny sok. Aż ślinka cieknie na samą myśl! Robiąc soki w domu, mamy pewność, że są w 100% wyciśnięte z owoców, nie mają sztucznych dodatków, konserwantów, nie są klarowane, rozcieńczane, pasteryzowane, nie mają dodanego cukru i nie pochodzą z koncentratu. A soki kupowane w sklepie owszem, są ich przeciwieństwem.
Domowy sok to samo zdrowie. Zachowuje wszystkie wartości owoców i warzyw, bo soki mogą być nie tylko owocowe, ale także warzywne czy owocowo-warzywne oraz aromat. Zrobienie własnego soku to prosty przepis na bombę witaminową. Co daje picie domowych soków? Daje zdrowie, zgrabną sylwetkę, utrzymanie formy, zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, że naturalny, domowy sok to samo dobro.
Jak przyrządzić domowy sok?
Przede wszystkim należy odróżnić sok od koktajlu. Do tego drugiego wystarczy zwykły blender. Oczywiście koktajle są także bardzo zdrowe, ale do przyrządzenia soku potrzebny jest sokownik.
Do garnka na owoce wrzuca się obrane lub wydrylowane owoce, do garnka na wodę wlewa się wodę, która będzie parowała, a w trzecim garnku robi się sok. Dzięki takiemu zestawowi zrobienie soku jest naprawdę proste i szybkie. Pozostałe po wyciśnięciu soku resztki owoców można wykorzystać do zrobienia deseru, dżemu czy konfitury.
Oczywiście oprócz sokownika do przyrządzenia soku można użyć sokowirówki albo wyciskarki wolnoobrotowej, jednak soki otrzymane z różnych urządzeń będą różniły się od siebie smakiem i konsystencją.
Sokownik parowy ze stali nierdzewnej
Tego rodzaju urządzenie jest idealne do przygotowania soku z winogron, pigwy, czarnego bzu, malin, gruszek czy śliwek. Daje możliwość zrobienia nie tylko soku, ale także wielu przetworów i potraw. Składa się z garnka na wodę, garnka do zbierania soku z wężykiem, garnka na owoce oraz pokrywki. Pokrywa jest wyposażona w odpowietrznik, dzięki czemu jest możliwe odparowanie nadmiaru wody. Poza tym jest wykonana z hartowanego szkła, więc łatwo można kontrolować gotowanie, bez jej podnoszenia. Sokownik jest zrobiony ze stali nierdzewnej, która jest wytrzymała i higieniczna. Urządzenie posiada nitowane uchwyty, które nie nagrzewają się i pozwalają uniknąć poparzenia. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Dostępny jest w kilku pojemnościach. Można dokupić do niego akcesoria, takie jak wkłady i wężyki.
Do czego jeszcze może przydać się sokownik?
Warto wiedzieć, że sokownik to idealny garnek do codziennego użytku w kuchni. Sprawdzi się nie tylko do robienia soków, ale także jako naczynie do gotowania na parze. Dzięki łatwej obsłudze można w nim szybko przygotować wiele potraw. Gotowanie na parze jest bardzo zdrowe, gdyż produkty zachowują praktycznie wszystkie swoje wartości odżywcze, są smaczne i soczyste oraz estetyczne, gdyż nie tracą koloru i struktury.
Sokownik z kranikiem może być używany na wszystkich rodzajach kuchenek: gazowych, elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych.
Duży wybór sokowników i akcesoriów do nich oraz gotowych zestawów do przyrządzania domowych soków można znaleźć na sklepie.