Domowy Secret Garden, czyli ogród wertykalny w Twoim domu!

Materiał zewnętrzny

Moda na ogrody wertykalne trwa w najlepsze! Taka stylowa aranżacja odmieni wnętrze mieszkania i sprawi, że poczujesz się w nim jak w dżungli. A wszystko za sprawą francuskiego botanika, który zainspirowany tropikalnymi lasami, postanowił zabrać je ze sobą do domu! Dzięki niemu dziś i Ty możesz cieszyć się egzotyczną roślinnością w swoim domu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak stworzyć swój własny Secret Garden. Podpowiadamy również, jakie rośliny wybrać.

Od czego zacząć tworzenie własnego ogrodu wertykalnego?

Najważniejszym z etapów przygotowań jest odpowiednie zaplanowanie konstrukcji ogrodu. W tym celu należy określić, ile miejsca chce się przeznaczyć na stworzenie takiej aranżacji. Kolejnym krokiem jest wybór roślinek – żywych lub sztucznych. Ogromne znaczenie ma tutaj to, gdzie aranżacja się znajdzie. 

Żywe rośliny są znacznie bardziej wymagające i preferują miejsca nasłonecznione. W tym celu najlepiej wybierać ściany północne. W miejscach zacienionych przyjmą się jedynie rośliny cieniolubne. Doskonałą alternatywą są również sztuczne kwiatki. Należy pamiętać o tym, że żywe roślinki ważą więcej. Ich montaż na ścianie będzie wymagał wyboru miejsca, które poradzi sobie z dużym ciężarem.

Wybór roślin do aranżacji

Pierwotnie stworzona przez Patricka Blanca koncepcja ogrodów wertykalnych zakładała umieszczanie na ściankach roślin egzotycznych. Ich ogromne liście i intensywna zieleń miały imitować dżunglę. W tej roli sprawdzają się egzotyczne rośliny takie jak: anturium, fikusy, draceny oraz rododendrony. Równie znakomicie prezentują się instalacje złożone z różnych odmian epipremnum, maranty oraz skrzydłokwiat. 

Należy jednak zaznaczyć, że pochodzące z ciepłych krajów rośliny bywają wymagające w pielęgnacji. Dlatego coraz częściej w ogrodach wertykalnych przemyca się nasze lokalne odmiany kwiatów, np. bluszcz. Znakomitym wyborem są także sztuczne roślinki, które nie wymagają podlewania, nasłonecznienia itp. W takich kwiatowych aranżacjach doskonale sprawdzi się sztuczna palma, monstery oraz inne kwiaty o dużych i rozłożystych liściach. absolutnie odradza się natomiast umieszczania w nich delikatnych roślin, w tym sukulentów. Z reguły są one bardzo podatne na choroby i pasożyty.

Ogrody wertykalne – czy warto?

Posiadanie własnego Secret Garden posiada wiele zalet. Przede wszystkim ze względów wizualnych – taka aranżacja robi ogromne wrażenie. Zawieszone na ścianie rośliny prezentują się znacznie lepiej niż pusta i niezagospodarowana ściana. Stworzony z żywych roślinek ogród wertykalny zapewnia w domu czyste powietrze. Z kolei sztuczne rośliny nie wymagają pielęgnacji i łatwo zadbać o ich czystość. 

Obecność zieleni w domu działa relaksująco i pomaga się odprężyć. Kolor zielony uspokaja, odpręża i pomaga odpocząć skołatanym nerwom. Jeżeli więc marzysz o chwili wytchnienia – pomyśl o takiej aranżacji w swoim domu.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze