Dobry ośrodek terapii uzależnień – czyli jaki?

Materiał zewnętrzny
Doctor writing word Detox with marker, Medical concept

Walka z uzależnieniem, bez względu na to czy jest to alkohol, narkotyki czy inne używki jest ciężka i wymaga wiele pracy nad sobą. To poukładanie sobie priorytetów i przede wszystkim – chęć do wyjścia na prostą. Najczęściej samodzielne próby skończenia z nałogiem kończą się fiaskiem i musimy skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Znajdziemy ją w ośrodku terapii uzależnień. Jak wybrać najlepszy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji? Podpowiadamy.

Dobry ośrodek terapii uzależnień musi istnieć

Niestety coraz częściej spotykamy się z tym, że nieuczciwe osoby chcą zarobić na naszych problemach. Wiele ośrodków tak naprawdę nie ma nic wspólnego z leczeniem, a jedynie próbą wyłudzenia pieniędzy. Zanim więc zainteresujemy się ofertą któregoś z nich, koniecznie sprawdźmy czy dana placówka widnieje w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Jeśli tak, to mamy pewność, że nie tylko spełnia ona wysokie wymagania pod względem niesienia specjalistycznej pomocy, ale także po prostu działa w sposób legalny.

Ośrodek terapii uzależnień – kadra

Bardzo ważną kwestią na drodze wyboru dobrego ośrodka jest weryfikacja zatrudnianej w nim kadry. Istotne jest to, aby specjaliści posiadali odpowiednie kwalifikacje. W praktyce oznacza to, że zarówno terapeuci, jak i lekarze oraz psychologowie, którzy mają nam nieść pomoc powinni posiadać doświadczenie, wykazywać się zrozumieniem, być empatyczni, a ponadto posiadali odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że są uprawnieni do świadczenia usług medycznych.

Program ośrodka terapii uzależnień

Bez względu na to czy sprawdzamy ośrodek terapii uzależnień Warszawa czy znajdujący się w jakimkolwiek innym mieście powinniśmy sprawdzić, jaki program leczenia wciela w życie. Ważne, aby nadzorował go superwizor, jak również to, żeby był indywidualnie dopasowywany do potrzeb danego pacjenta. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia możliwości przeprowadzania badań laboratoryjnych, a następnie ich konsultacji z lekarzem. Bardzo ważne są także badania psychologiczne oraz psychiatryczne, a co za tym idzie – fachowa diagnostyka.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także cena pobytu w takim ośrodku, ale tutaj już wszelkie związane z nią kwestie powinny zostać rozpatrywane w sposób indywidualny. Najważniejsze jest to, aby pobyt w ośrodku był skuteczny i pomógł nam wyjść na prostą. Bez względu na to w jakim momencie naszego życia właśnie jesteśmy i z jakim uzależnieniem musimy się mierzyć.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin

To prawda, że znalezienie dobrego ośrodka leczenia uzależnień nie jest łatwym wyzwaniem. Jednakże chcąc wyjść z nałogu dobrze jest trafić na ten, który posiada w swojej kadrze wykwalifikowanych specjalistów, najlepiej psychoterapeutów leczenia uzależnień, czy inne osoby z wykształceniem medyczno-terapeutycznym. Droga leczenia może nie jest łatwa, ale warto o siebie zawalczyć.