Do czego wykorzystać barwniki spożywcze? Sprawdź!

Materiał zewnętrzny

Barwniki spożywcze to produkty, które pozwalają na stworzenie posiłków w niecodziennych dla nich kolorach. Najczęściej stosowane są na dużą skalę w cukiernictwie, lecz nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Kiedy i do czego można wykorzystać barwnik spożywczy? W jakich formach występuje? Zajrzyj poniżej, a przekonasz się, jak szerokie zastosowanie znajdzie on nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale i poza nimi!

Barwniki spożywcze — czym są?

Zanim przejdziesz do zastosowania, warto przekonać się, czym dokładnie są barwniki spożywcze. Najprostszą definicją będzie określenie, że są to dodatki do żywności, które nadają określoną barwę produktom spożywczym. Tego typu preparaty mogą być pozyskiwane z naturalnych źródeł surowcowych lub ze składników żywności.

Wyróżnia się kilka rodzajów barwników spożywczych na podstawie ich konsystencji. Są to barwniki:

  • w proszku, 
  • w płynie na bazie wody, 
  • w płynie na bazie alkoholu, 
  • w żelu, 
  • w sprayu.

Każda z tych form sprawdza się w innym zastosowaniu, znacznie ułatwiając pracę z barwnikami. A co najważniejsze – bez względu na to, czy są to barwniki spożywcze w proszku, czy w żelu, z łatwością odnajdziesz je w takiej kolorystyce, jakiej aktualnie poszukujesz.

Do czego można wykorzystać spożywcze barwniki?

Ich różnokolorowe wersje sprawiają, że mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Najczęściej służą do zmiany koloru jedzenia, lecz nie musi to być ich jedyne przeznaczenie.

Barwniki spożywcze w przygotowywaniu deserów

Jak już wyżej zostało wspomniane, bardzo często wykorzystywane są w cukiernictwie. Doskonale sprawdzają się przy pieczeniu. Barwnik do ciasta pozwoli bowiem na zabarwienie nie tylko biszkoptu, ale i masy cukrowej czy marcepanu, dzięki czemu będziesz w stanie stworzyć wypiek w kolorach całej tęczy. Jest idealnym rozwiązaniem przy tworzeniu tematycznych tortów (szczególnie dla dzieci), ale i mniejszych ciast na różne okazje, np. Walentynki czy Boże Narodzenie.

Wyroby cukiernicze to oczywiście nie tylko torty i klasyczne ciasta, ale także ciastka, muffinki czy babeczki. Z użyciem barwników spożywczych możesz zabarwić ich kremy lub wyczarować ciekawe ozdoby. Okażą się także dobrym wyborem do dekoracji lodowych deserów — z różnobarwnymi barwnikami sprawisz, że nawet zwykłe śmietankowe lody staną się niezwykłym wizualnie przysmakiem.

Barwne posiłki dla najmłodszych

Poza wyrobami cukierniczymi, produkty do barwienia sprawdzą się także przy przygotowywaniu kolorowych posiłków. Twoja pociecha jest niejadkiem i nie wiesz co zrobić, aby zachęcić ją do zjadania przygotowywanych dań? Z pewnością przekona ją kolorowy makaron czy ryż zaserwowany wraz z ulubionym mięsem na obiad. A co ze śniadaniem? Wystarczy, że zabarwisz jajko na ulubiony kolor dziecka, a z pewnością zaciekawi je nowa forma jedzenia i chętniej jej spróbuje.

Sposób na zaskoczenie gości

Kiedy jeszcze można użyć barwników? Mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem na wielu domówkach czy rodzinnych obiadach, gdy zechcesz zaskoczyć swoich gości barwnymi napojami. Na początek postaw na zakup podstawowych kolorów, takich jak czerwony, niebieski i żółty, które wymieszane w odpowiednich proporcjach stworzą inne odcienie. Z nimi stworzysz interesujące drinki, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Nie tylko jedzenie, ale także zabawa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że barwnik spożywczy nie musi być używany do barwienia wyłącznie pożywienia. Ten bezpieczny środek może stać się sposobem na stworzenie ciekawych produktów np. do kąpieli. Zmieszane z rozpuszczonym mydłem wystarczy wlać do foremek, a zyskają one zupełnie nowy wymiar. Mogą posłużyć także do barwienia masy solnej, którą następnie będą bawiły się dzieci. Zabawa barwnikami może być o wiele obszerniejsza — wystarczy odrobina wyobraźni. Z nimi zrobisz także kolorowe świeczki, zmienisz barwę żywych kwiatów czy nawet zmienisz kolor tkaniny.

Gdzie kupić barwnik spożywczy?

Barwniki spożywcze są dostępne w wielu hipermarketach, lecz lepszym wyborem mogą okazać się sklepy internetowe. Znajdziesz w nim bowiem zdecydowanie więcej rodzajów (zarówno pod kątem płynności, jak i kolorów), dzięki czemu Twój zakup będzie bardziej sprecyzowany na Twoje oczekiwania. Odwiedziny w sklepie internetowym to także szansa na bardziej przemyślane wybory — także pod kątem składników danego produktu.

Do ciasta, obiadu czy zabawy: kiedy użyjesz zakupionego barwnika? Nie czekaj, przekonaj się sam, jak wiele możesz z nim zrobić!

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze