Codzienne świadome wybory żywieniowe to jeden z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami warto też wspomóc działanie naszego organizmu odpowiednimi suplementami. Dlaczego warto wybierać suplementy pochodzenia naturalnego? Kto powinien suplementować ashwagandhę?
Naturalne wspomagacze organizmu
Zdrowa i zbilansowana dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną to podstawa dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Dzisiaj już nikogo nie trzeba przekonywać, że to co jemy i jak żyjemy, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Nie zawsze jednak, pomimo najlepszych starań, udaje nam się osiągnąć stan równowagi organizmu. Wtedy z pomocą mogą przyjść nam naturalne suplementy diety. W trosce o dobre samopoczucie warto zastosować naturalną suplementację produktami wysokiej jakości. Królestwo roślin pełne jest wspaniałych naturalnych wspomagaczy organizmu, które z powodzeniem wykorzystywane są przez przemysł farmaceutyczny i producentów naturalnych suplementów diety. Wiele z naturalnych suplementów diety stosowanych w dzisiejszych czasach stosowane były już w najdawniejszych czasach w medycynie tradycyjnej. Jedną z takich substancji jest ashwagandha.
Moc ajurwedy
Ajurwedzie, czyli naturalnej medycynie indyjskiej, zawdzięczamy wiele zdrowych nawyków, które na dobre zadomowiły się w wielu zakątkach świata. Joga czy medytacja przynoszące harmonię ciała i umysłu stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Również nasze kuchnie oraz apteczki bogate są w produkty, które wywodzą się z ajurwedy. Indyjskie zioła i rośliny to nie tylko aromatyczne dodatki do potraw, nadające daniom egzotyki i niepowtarzalnego charakteru, ale też prawdziwe skarbnice substancji odżywczych, wspomagające funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z takich wspaniałych naturalnych produktów pochodzących z Indii jest żeń-szeń indysjki, zwany ashwagandhą, który znajduje się w ofercie sklepu Anny Lewandowskiej. https://foodsbyann.com. Ze względu na swoje szerokie spektrum działania na organizm ludzki żeń-szeń indyjski wykorzystywany jest od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej.
Dla kogo żeń-szeń indyjski?
Żeń-szeń indyjski należy do tzw. roślin adaptogennych. Są to rośliny posiadające specjalne właściwości, które polegają na wspomagania funkcjonowania organizmu ludzkiego. Wykazują one pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł. Ashwagandha znana jest ze swoich właściwości niwelujących stres, dlatego polecana jest w szczególności osobom narażonym na ciągłe napięcie psychiczne. Ponadto żeń-szeń indyjski pomaga organizmowi zaadaptować się do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Stąd też wzięła się nazwa tej kategorii roślin do której poza żeń-szeniem indyjskim należą też między innym: różeniec górski, żeń-szeń, korzeń traganka czy też cytryniec chiński. Adaptogeny charakteryzują się ponadto dobroczynnym wpływem na układ immunologiczny i są nietoksyczne.
Według mnie w naturalnych suplementach diety nie ma nic złego. Sama wspomagam się suplementami, które przeciwdziałają np. stresowi antyoksydacyjnemu. Przy czym również dbam o swoją dietę, ale samą dietą, bym takim rezultatów na pewno nie osiągnęła. Ajurweda to skarbnica wiedzy!
Pytanie tylko czy warto stosować suplementy profilaktycznie a może jeśli nie ma żadnych „braków” to lepiej ich unikać?