Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych, zaraz obok psów. Doniesienia naukowe wskazują na to, że posiadanie kota niesie ze sobą wiele korzyści. Można tutaj mówić o zaletach zdrowotnych, psychologicznych, a także związanych z relacjami z innymi. Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto mieć kota w swoim domu.
Zalety zdrowotne związane z posiadaniem kota
Koty to zwierzęta, które mogą wpływać pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wskazują na to różnorodne badania, na przykład analiza przeprowadzona na Uniwersytecie w Minnesocie, która wykazała, że właściciele kotów mają zdrowe i mocne serca, a także rzadziej dostają zawału niż osoby, które kotów w domach nie mają. Okazuje się także, że mruczenie kota może wpływać pozytywnie na układ odpornościowy człowieka, a więc chronić go przed wirusami, bakteriami i innymi patogenami. Co ciekawe, dzieci, które przebywają na co dzień z kotami, mają mniejszą predylekcję do astmy oraz różnych alergii. Inne badania wykazały, że głaskanie kota może zmniejszać poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, natomiast zwiększać wydzielanie oksytocyny. Warto wejść na stronę fajnyzwierzak.pl i poczytać na temat różnych ras kotów, a potem wybrać odpowiednią dla siebie i swojej rodziny.
Kot wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne
Okazuje się, że przebywanie w towarzystwie kota, głaskanie go i spędzanie z nim czasu może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka. Ma to szczególne znaczenie w nowej rzeczywistości, odizolowaniu od innych ludzi i braku kontaktów towarzyskich. Właściciele kotów są bardziej optymistycznie nastawieni wobec świata, a także otwarci na innych ludzi i empatyczni. Oczywiście są to tylko statystyki, jednak warto pamiętać o tym, że koty były czczone już w starożytnym Egipcie. Bogini Bastet była przedstawiana jako kot i była ona boginią płodności, radości, macierzyństwa i miłości oraz tańca. Kolejną zaletą posiadania kota jest przebywanie w pobliżu zwierzęcia, które jest od nas zależne, ale jednocześnie jest inteligentne. Towarzysz ten wesprze w trakcie depresji, smutków, lęków, utraty bliskiej osoby. To właśnie w kierunku kota można skierować pozytywne odczucia takie jak miłość, potrzeba zaopiekowania się drugą osobą.
Posiadanie futrzanego przyjaciela na długie lata
Kot w znacznym stopniu może wypełnić codzienną pustkę egzystencji, związaną z brakiem kontaktów z innymi ludźmi. Uznaje się także, że koty odgrywają rolę terapeutyczną, na przykład u dzieci z autyzmem lub osób z nowotworami oraz demencją. Taki futrzany przyjaciel pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi, samoocenę i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warto także dodać, że w domu, w którym są koty, nie ma pająków, ponieważ zwierzęta te są świetnymi myśliwymi. Koty żyją też dosyć długo, nawet do 20 lat, więc nie trzeba się obawiać, że przyjaciel szybko odejdzie. W ramach ciekawostki można stwierdzić, że najstarszy kot na świecie urodził się w 1989 roku. Koty nie nudzą się w ciągu dnia, można zostawić je same, nie szczekają na dźwięk domofonu lub dzwonka i są ciche, co ma szczególne znaczenie dla osób, które mają w domu dzieci, oraz dla tych ludzi, którzy nie lubią hałasów.