Gdy nasz pies ma nadwagę lub otyłość, bardzo ważne jest, by jak najszybciej zacząć leczenie. Trzeba się przyjrzeć temu, co je, i wprowadzić konieczne zmiany. Prawdopodobnie przyda się dieta odchudzająca. Tylko z czego powinna się składać? Niektórzy właściciele grubszych piesków nawet nie wiedzą, że ich czworonóg za dużo waży. Aby się o tym przekonać, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zbada pupila i oceni, w jakiej jest kondycji. Zapewne zastosuje do tego skalę BCS. Weterynarz najpierw zada kilka pytań, aby poznać przyczynę problemu. Następnie zaproponuje dietę odchudzającą. Dlaczego to takie ważne, by psiak nie ważył zbyt dużo?
Do czego może doprowadzić otyłość u psa
Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, które występuje u psów z nadwagą albo otyłością, ma wpływ na cały organizm. Stanowi przyczynę wielu groźnych chorób narządów wewnętrznych, ale też obciąża stawy. Nadwaga sprzyja więc powstawaniu zwyrodnień stawów i dysplazji. Tkanka tłuszczowa wydziela też hormony, które mogą powodować stany zapalne, a także prowadzić do nowotworów i cukrzycy.
Narządy wewnętrzne, gdy są otłuszczone, mają też utrudnioną pracę. Nadwyrężone zostaje też serce, a także układ oddechowy — wydolność organizmu zwierzaka znacznie spada. Wszystko to razem sprawia, że otyły pies będzie żył krócej. Badania pokazują, że psy, które ważą zbyt dużo, żyją krócej o 2 lata! Nie jest więc nadużyciem mówienie o tym, że otyłość prowadzi do śmierci.
Jak oduczyć psa domagania się przekąsek
Dieta odchudzająca dla psa powinna być niskokaloryczna i pozbawiona przekąsek. Nie dla wszystkich opiekunów wprowadzenie tej zasady jest jednak takie proste. Właściciele nierzadko się skarżą, że ich czworonogi wymuszają dodatkowe smakołyki, a im trudno jest odmówić. Co wtedy zrobić?
Jeśli wiemy, że musimy kontrolować kalorie spożywane przez psa, najlepiej jest podawać jedynie odmierzoną ilość smakołyków. Od dziennej dawki pokarmowej powinniśmy odjąć 10% i tyle smaczków przygotować sobie rano na dany dzień. Nie podawajmy nic ponad to, co mamy przygotowane. Jeżeli zasiadamy do obiadu lub gotujemy coś w kuchni, przygotujmy psu miejsce, w którym może przebywać, i nauczmy go komendy „na miejsce”. Dzięki temu będzie mógł nas obserwować, ale nie będzie żebrał. Za grzeczne siedzenie na miejscu możemy go nagradzać smaczkami — tymi odliczonymi wcześniej, z puli na dany dzień.
Zdrowe alternatywy na przekąski dla psa
Czy są jakieś przekąski dla psa, które możemy podawać psiakowi z nadwagą? Pewnie! Rodzajem przekąski może być odłożona z porannego posiłku psiaka garść jego jedzenia, którą podamy np. w kongu (gumowej zabawce, pustej w środku). W przypadku wielu psów sprawdza się też surowa marchewka. Psiaki uwielbiają ją gryźć, jest zdrowa i niskokaloryczna! Dobrym pomysłem na przekąskę są też małe kawałeczki ogórka lub jabłka, jeśli nasz psiak akurat je lubi.
Najlepsza dieta odchudzająca dla psów
Pożywienie, które najlepiej się sprawdzi w przypadku psów z nadwagą, powinno opierać się na mięsie i warzywach, z niewielkim dodatkiem owoców. Węglowodany w postaci ryżu czy makaronu nie są potrzebne psom, a zwłaszcza psom, które powinny schudnąć. Lekkostrawne, gotowane jedzenie z odpowiednią ilością witamin i minerałów to najlepszy przepis na dietę odchudzającą dla psa.
Takie jest właśnie świeże jedzenie PsiBufet. To przygotowana ze składników jakości human grade (jak do spożycia przez ludzi) karma najwyższej jakości. Powstaje wyłącznie z mięsa, warzyw i owoców — bez sztucznych dodatków, barwników i konserwantów. Jedzenie gotowane jest na parze w 90० C, tak, by było bezpieczne i pozbawione bakterii, ale by zachowało wszystkie wartości odżywcze. Karmy dla psów z nadwagą PsiBufet spróbowało już tysiące psów w Polsce i wiele z nich wróciło do świetnej sylwetki!
Spróbuj świeżego jedzenia dla psów PsiBufet z kodem rabatowym! Kliknij i zamów ze zniżką 20% na 2 pierwsze dostawy!
Niedawno zdecydowałam się na adopcję psiaka z fundacji. Ma on cztery lata i niestety waży odrobinę za dużo! Weterynarz zalecił mi, abym spróbowała go nieco odchudzić. W tym celu zmieniliśmy mu karmę, a także podajemy jej odrobinę mniej. Poza tym staram się z nim chodzić na coraz to dłuższe spacery. 🙂 Mam nadzieję, że nasze starania niebawem przyniosą efekty.