Dieta keto bez godzin w kuchni? Tak, z cateringiem!

Materiał zewnętrzny

Dieta ketogeniczna pomaga pozbyć się nadwagi i otyłości. Prawie całkowite wyeliminowanie węglowodanów i związany z tym stan ketozy sprzyja spalaniu tłuszczu w organizmie, a także zmniejsza apetyt na słodkie przekąski. Dla wielu jednak jest kulinarnym wyzwaniem, które wiąże się ze spędzaniem wielu godzin w kuchni. Nie musi tak być, o ile zdecydujemy się na ketogeniczny catering dietetyczny!

Założenia diety keto

W przypadku tradycyjnego menu, podstawowym źródłem energii, nie tylko dla ośrodkowego układu nerwowego, ale też dla wszystkich komórek znajdujących się w ciele, jest glukoza. Rozpad cukrów do glukozy stanowi najszybsze źródło energii, dlatego, kiedy nam tej energii brakuje, często mamy ochotę na słodkości. W ten sposób szybko uzupełniamy jej zapas w organizmie. Jednak nie jest to jedyna możliwość naszego ciała na pozyskanie energii. Jest też inna, która polega na czerpaniu z tłuszczy, co wykorzystywane jest w celach odchudzających i stanowi o zasadach diety ketogenicznej. Jeżeli w organizmie utrzymywany jest niski poziom insuliny i glukozy, mitochondria komórkowe zaczynają szukać energii właśnie w dostarczanych tłuszczach (lub tych, które już znajdują się w nim pod postacią tkanki tłuszczowej). W fazie adaptacyjnej diety keto jedynie 5% energii pochodzi z dostarczanych przez nas węglowodanów (cukrów), 15% zaś z białka, a pozostała ogromna część, czyli aż 80% – z tłuszczów. To idealne warunki do rozwoju tzw. ketozy żywieniowej, a tym samym wykorzystaniu tłuszczów jako głównego źródła energii dla komórek w naszym ciele.

Dlaczego dieta pudełkowa?

Dieta ketogeniczna może na początku wydawać się trudna w realizacji, dlatego catering dietetyczny, który uwzględnia dietę ketogeniczną jest w większości przypadków bardzo dobrą decyzją. Po pierwsze, wszystko, co wyląduje na talerzu jest wcześniej przeanalizowane przez dietetyka. Nie ma tam przypadkowości, nad prawidłowym ketogenicznym menu czuwają specjaliści. Po drugie, stanowi idealną inspirację, od podstaw uczy jak jeść na diecie keto, jak łączyć produkty, co warto ująć w jadłospisie w przyszłości. Pozwala poznać tajniki diety, rozwijać naszą wyobraźnię w kontekście keto kulinariów. Po trzecie zaś, zwalnia nas z konieczności poświęcania czasu na gotowanie. Dieta ketogeniczna to pod tym względem jedna z najbardziej wymagających diet. Nie ma tu miejsca na lekkie i łatwe w przygotowaniu sałatki owocowo-warzywne, które w przypadku tradycyjnego menu mogłyby być głównym rodzajem pożywienia. Białkowo-tłuszczowe menu wymaga pracy. Dieta keto bazuje przede wszystkim na potrawach z mięs, jaj, ryb, wykorzystuje oleje, nasiona i orzechy. Taki jadłospis, choć brzmi niezwykle smacznie, nie jest prosty w przygotowaniu.

Wybór cateringu – co jest ważne?

Wybierając catering dietetyczny warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą na wybór najlepszego menu dla siebie. Oczywistą kwestią jest sam jadłospis. Jeśli ten nie przypadnie nam do gustu, to nawet najbardziej zdrowo zbilansowany keto posiłek wyląduje w koszu. Warto zawsze sprawdzić przykładowe menu, które pozwoli nam wstępnie rozeznać się w tej kwestii. Warszawska dieta z dostawą do domu WygodnaDieta.pl ma w swoim przykładowym menu aromatyczny boeuf strogonow, z gotowaną na parze brukselką z czarnuszką i surówką z czerwonej kapusty z orzechami pinii. Kolacyjna propozycja to np. zupa serowa z mięsem mielonym, porem i pieczarkami – brzmi fantastycznie! Druga kwestia to szeroki wybór wariantów kaloryczności. Każdy z nas ma inne pod tym względem potrzeby i sam typ diety to zdecydowanie za mało dla osiągnięcia naszego celu. W przypadku optymalnej diety odchudzającej nie istnieje kaloryczność uniwersalna. Stąd w dobrych cateringach dostępne są konsultacje z dietetykiem. Możliwość zweryfikowania założeń i rozwiania wątpliwości przez specjalistę to bezsprzeczny atut profesjonalnych diet pudełkowych.

Dieta ketogeniczna może być dobrym wyborem, jeśli chcemy zrzucić kilogramy i zapanować nad ochotą na słodycze. Samodzielne przygotowywanie potraw bywa czynnikiem szybko zniechęcających początkowych amatorów diety keto. Z kolei z cateringiem dietetycznym takie odchudzanie staje się bardzo proste.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze