Dieta garstkowa – czy to dobra dieta odchudzająca?

Materiał zewnętrzny

Wiele osób zmaga się nie tylko z nadwagą, ale i otyłością. Warto wiedzieć, że nie tylko otyłość, ale i nadwaga są niebezpieczne i zwiększają ryzyko wielu chorób. Dlatego warto z nimi walczyć. Jednocześnie nie ma się co oszukiwać, że jest to łatwe. Styl życia ma wpływ na wagę, co jest oczywiste. Pracując dużo, czasami zwyczajnie nie chce się już gotować i najłatwiej jest pójść na skróty i zamówić jedzenie śmieciowe. Ale tak przecież nie może być. Czas wziąć się za siebie i zadbać o siebie. Dziś przedstawimy Wam kolejną dietę, która cieszy się popularnością, a jest nią dieta garstkowa. Zastanowimy się czy jest ona zdrowa.

Dieta garstkowa – czym jest?

Dieta odchudzająca musi być zdrowa. Otóż trzeba dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcza, ale przy tym, aby schudnąć bilans kaloryczny musi być ujemny. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że trzeba się głodzić, bo głodzenie się kończy się spowolnieniem metabolizmu i efektem jojo. Trzeba postawić na zrównoważoną dietę, lekkie posiłki oraz ruch. Jak wiecie moda na różne diety ma się świetnie i niestety wiele z tych diet zwyczajnie jest niebezpiecznych. Na samym początku trzeba sobie uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak dieta cud. Aby schudnąć trzeba wprowadzić zdrowy styl życia, ale nie na chwilę, lecz na zawsze. Dziś na tapetę bierzemy dietę garstkową. Jak sama nazwa wskazuje ma ona coś wspólnego z garściami. A mianowicie to, że ilość jedzenia, które można spożyć w ciągu dnia mierzy się garściami. Na początek trzeba wiedzieć, że dieta zakłada jedzenie pięciu posiłków w ciągu dnia, co brzmi dobrze. Mają one też być niskokaloryczne, co także jest zalecane. W dalszej części zasad diety garstkowej możemy dowiedzieć się, że każdy posiłek nie może przekraczać 300 kalorii, co razem daje 1500. I już na tym etapie może pojawić się problem z niedoborem. Do tego trzeba wiedzieć, że w tej diecie węglowodany mają stanowić najwyższy procent, bo 50–60%. Jeżeli chodzi o cukry, to nie można dostarczyć więcej niż 200 kcal cukrów każdego dnia. Do tego każdy posiłek objętościowo nie powinie przekraczać wielkości dwóch garści. W diecie ograniczenia co do ilości obejmują także warzywa, co nie ma sensu, bo przecież warzywa są niskokaloryczne.

Ekstremalna dieta garstkowa

Jest jeszcze jedna forma diety garstkowej, która zakłada, że nie można spożywać więcej niż 3 garstki jedzenia w ciągu dnia. Przy czym należy wybierać tylko i wyłącznie produkty, które można odmierzać garściami. Jak możecie zauważyć taka opcja jest naprawdę radykalna. Można jadać warzywa, owoce, ale też produkty sypkie takie jak kasza, makaron czy ryż. Nie należy natomiast jadać pieczywa, zaś mięso zamienić na rybę. Jednak według stosujących ją osób rzeczywiście bardzo szybko się chudnie, a potem…tyje. Tylko zrównoważona dieta może przynieść dobre efekty. Otóż już same założenia diety garstkowej są błędne, bo przecież trzy garście jedzenia w ciągu dnia sprawiają, iż będziecie się głodzić, ale to nie jedyne negatywne konsekwencje tej diety.

Dieta garstkowa jest niezdrowa

Dieta garstkowa jest niezdrowa i to fakt niezaprzeczalny. W żadnym przypadku nie należy jej stosować. Oczywiście na początek szybko stracicie kilka kilogramów, następnie jednak pojawi się osłabienie, a potem niedobory. Będąc na takiej diecie człowiek jest ciągle zmęczony i nie ma siły na nawet mały ruch. Ale na tym negatywne skutki diety się nie kończą, bo pojawi się też spowolnienie metabolizmu, przez co nawet głodząc się, nie będziecie chudnąć, a gdy już będziecie tak słabi, iż powrócicie do normalnego stylu żywienia się, to kilogramy wrócą szybciej niż bumerang. Dlatego w żadnym przypadku nie należy decydować się na taką dietę. Do tego pamiętajcie, że tylko zrównoważona dieta przynosi efekty.

Zdrowa dieta jest najważniejsza

Jeżeli chcecie stracić nadprogramowe kilogramy, to musicie rzeczywiście zdrowo się odżywiać, a to oznacza, że nie możecie się głodzić. Jednocześnie dania powinny być lekkostrawne. Trzeba w 100% zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Nie zapominajcie też o tym, aby spożywać wiele warzyw. Trzeba też pić 2 litry wody, za to zabronione jest picie napojów kolorowych. Kropką nad „i” jest to, że poza zdrową dietą ważna jest też aktywność fizyczna.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze