Czym jest kawa Speciality?

Materiał zewnętrzny

Kawa to napój, od którego wiele osób zaczyna swój dzień. Jest niezwykle aromatyczna, pobudzająca i wyjątkowa w smaku. Na rynku występuje w wielu rodzajach, a miłośnicy tego wyjątkowego napoju wciąż poszukują nowych smaków. W tym artykule przyjrzymy się konkretnemu rodzajowi kawy- Speciality. Co ją wyróżnia i dlaczego warto sięgnąć po napar z niej przyrządzony? O tym w dalszej części artykułu.

Co to jest kawa Speciality?

Otóż kawa Speciality charakteryzuje się najwyższej jakości ziarnami. Te ostatnie zaliczane są do segmentu Speciality na podstawie oceny wydanej przez Q-graderów. Tego typu ziarna wyróżnia aksamitny i czysty smak, delikatność, dobrze wyczuwalny aromat i dodatkowo, brak goryczy. Ponadto, kawa z segmentu Speciality musi spełniać trzy wymogi: otrzymać minimum 80 punktów na 100 możliwych, być pozbawiona defektu I stopnia i posiadać maksymalnie 5 defektów II stopnia w próbie 350 g ziaren. Ponadto, w 100 gramowej wypalonej kawie nie może znaleźć się żaden quackers, będący niedojrzałym ziarnem. W związku z powyższym można powiedzieć, że kawa Speciality musi spełniać wyśrubowane wymogi, które są potwierdzone przez specjalistów w tej dziedzinie.

Co jeszcze warto wiedzieć o kawie z segmentu Speciality?

Kawa z segmentu Speciality to towar premium, którego produkcja często odbywa się w ramach zrównoważonego rozwoju. To natomiast sprawia, że efekty uprawy są odczuwalne lokalnie. Dodatkowo, decydując się na jej zakup zyskujemy dostęp do kilku istotnych informacji takich jak m.in. miejsce pochodzenia surowca, historia plantacji jak i samego farmera, sposób uprawy ziaren, a także jak wyglądają kolejne etapy jej produkcji. To co również istotne to fakt, że kawa świeżo palona Speciality zostaje przygotowana z ziaren pochodzących ze świeżego zbioru. Napar z wyżej wspomnianych jest natomiast czysty i niepowtarzalny.

Czy kawa Speciality jest trudno dostępna?

Po zapoznaniu się z poprzednią częścią artykułu wiele osób pomyśli, że w związku z tym, że kawa z segmentu Speciality to produkt ekskluzywny, jego zdobycie nie może być takie łatwe. Otóż nic bardziej mylnego. Pomimo, że jest to kawa z ręcznych zbiorów, uprawiana na niewielką skalę i poddawana rygorystycznej kontroli jakości, można ją kupić bez większej trudności. Oczywiście niekoniecznie znajdziemy ją w osiedlowym sklepiku koło domu, ale tego typu kawa z palarni jest produkowana obecnie w kilkunastu palarniach w Polsce, więc każdy, kto chce jej spróbować, ma taką możliwość.

Gdzie kupić kawę Speciality?

Kawę z segmentu Speciality można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, oferujących kawę oraz tych prowadzących sprzedaż na odległość, czyli w sklepach internetowych. Zanim jednak sięgniemy po konkretny wariant upewnijmy się, że jest to faktycznie kawa, która wcześniej spełniła wyśrubowane normy, a słowo „Speciality” na opakowaniu nie jest jedynie tzw. chwytem marketingowym. Godnym zaufania miejscem i jednocześnie wartym polecenia jest elgatocafe.pl. Bogata oferta palarni oraz najwyższej jakości asortyment sprawiają, że kawa tam zamówiona zdecydowanie będzie tą, której szukaliśmy. 

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze