Woda to życie i wodę pić trzeba. Są to truizmy, jednak jakże ważne. Często kupujemy wodę butelkowaną, co nie jest idealnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, iż koszty w skali miesiąca są relatywnie duże, a do tego generuje się dużą ilość plastiku. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: czy można pić wodę bezpośrednio z kranu bez przegotowywania?
Czy można pić wodę z kranu? Oto jest pytanie
Wiele osób obawia się picia wody bez przegotowania. Postrzegana jest ona jako brudna czy wręcz szkodliwa. O ile mycie się w niej czy wykorzystywanie do sprzątania nie jest problemem, tak sporo osób wzdryga się na samą myśl, iż miałoby spożywać taką wodę. Ale czy rzeczywiście jest ona szkodliwa? Cóż, z tym bywa różnie. Na pewno wszystko zależy od ujęcia wody. Wbrew pozorom i wszelkim mitom, najbardziej brudna jest woda ze studni. Natomiast woda pochodząca z instalacji wodociągowych jest regularnie badana, a to oznacza, że można ją pić bezpośrednio z ujęcia, bez konieczności przegotowywania. Niestety czasami jej zapach i walory smakowe pozostawiają wiele do życzenia i zwyczajnie wydaje nam się, że nie nadaje się do spożycia. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się odżelaziacz wody, który rzeczywiście poprawia jej smak i zapobiega powstawaniu rdzawych osadów.
Jak poprawić smak wody?
Nie ma się co łudzić, że woda bezpośrednio z kranu jest smaczna. Często jej zapach nieco odrzuca, a i smak pozostawia wiele do życzenia. Jednak niekoniecznie jest wtedy szkodliwa. Ale trudno ją pić i w takiej sytuacji zrezygnować z dobrej wody butelkowanej. Na szczęście jest łatwe rozwiązanie tego problemu, a mianowicie zastosowanie filtrów. Najprostszym filtrem jest ten, który znajduje się w dzbankach filtrujących. Rzecz jasna filtry należy regularnie wymieniać. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy korzystacie z własnego źródła. Poza tym, że filtry powinny posiadać atest PZH, to muszą być też dostosowane do rodzaju instalacji. Jeżeli korzystacie ze studni, to mechaniczny filtr siatkowy jest wręcz obowiązkowy. Zatrzymuje on zanieczyszczenia takie jak choćby piasek. Dodatkowo chroni baterie łazienkowe czy kuchenne przed zatkaniem. Jeżeli Wasza woda ma dużą zawartość jonów żelaza, metali ciężkich, a także związków azotu, to wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów ciśnieniowych z wymiennymi wkładami o dużej wydajności i sprawdzają się ciśnieniowe kolumny filtracyjne. Pamiętajcie, że najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest montowanie filtra na cały dom. Dodatkowo są filtry, które usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale i wartościowe pierwiastki i minerały. Dobrze sprawdzają się filtry zmiękczające, które zmiękczają twardość wody, ale też węglowe, które bardzo dobrze uzdatniają wodę i zapewniają jej dobry smak. Oczywiście musimy wspomnieć też o filtrach odmanganiających, które usuwają nadmiar manganu z wody. Funkcjonalne są filtry osmotyczne, które działają w oparciu o zasadę odwróconej osmozy. Bardzo dobrze oczyszczają wodę, usuwając z niej zanieczyszczenia.
Odżelaziacz wody – dlaczego warto?
Odżelaziacz wody jest wręcz obowiązkowy, jeżeli korzystacie z prywatnego ujęcia wody. Stężenie żelaza, które jest znacząco przekroczone, to problem, który występuje często w gospodarstwach domowych. Jeżeli żelaza znajduje się w wodzie za dużo, a więc norma przekracza 0,2 mg/litr, to walory smakowe wody są bardzo słabe, a dodatkowo może dojść do uszkodzenia baterii czy ceramiki. Pojawia się też brzydki osad, a korozja sprzętów jest szybsza. W takiej sytuacji warto zdecydować się na odżelaziacz wody. Wybór modelu zależy tak naprawdę od stężenia żelaza. Możecie zdecydować się na odżelaziacz wody działający na zasadzie wymiany jonowej. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które nie zajmuje dużo miejsca i usuwa mętność z wody. Bardzo dobrze sprawdza się też odżelaziacz wody regenerowany nadmanganianem potasu, który również jest urządzeniem wielofunkcyjnym.
Czy warto wybrać odżelaziacze wody z regeneracją środkami chemicznym?
Takie odżelaziacze wody są dobrym wyborem, szczególnie w gospodarstwach domowych, gdzie woda pobierana jest z własnego źródła. W przypadku małego przekroczenia wartości żelaza wystarczą proste urządzenia, natomiast jeśli to przekroczenie jest duże, lepiej zastosować stacje wielofunkcyjne. Jeżeli nie chcecie kontrolować poziomu regeneratu, to lepiej wybrać modele ze wstępnym napowietrzaniem.
picie wody z kranu w wiekszosci miastach jest bezpieczne i ekologiczne, polecam