Nietolerancja glutenu to przypadłość coraz częściej dotykająca osoby w różnym wieku. Pacjenci nie mogą jeść wtedy produktów mącznych, co wyklucza sporą część m.in. pieczywa czy makaronów. Jakie bezglutenowe artykuły warto kupować, gdy ma się celiakię?
Mieszanki bezglutenowe – sposób na proste danie
Sklepy internetowe oferują różnego rodzaju mieszanki bezglutenowe. To miksy składników, do których wystarczy dodać np. wodę, aby uzyskać pyszne ciasto do zrobienia racuchów lub innego smakołyku. Wśród mieszanek można wyróżnić m.in. miksy na domowy makaron, chleb jasny i ciemny, naleśniki, pierogi czy pizzę.
Mieszanki bezglutenowe pozwalają na cieszenie się daniami, które lubiło się przed stwierdzeniem nietolerancji. Dzięki nim da się przygotować pyszne gofry czy bułki bez glutenu i to z wykorzystaniem jedynie naturalnych składników. Warto kupować sprawdzone, opracowane receptury, które pozwalają zaoszczędzić czas na samodzielne mieszanie komponentów.
Mąki, ryże i kasze bezglutenowe – zamienniki zwykłych produktów
Osoby z nietolerancją glutenu muszą wykluczyć z diety sporo kasz czy tradycyjne mąki, ale to nie znaczy, że nie mogą jeść ich wcale. Niektóre kasze nie mają w sobie glutenu i da się je kupić w sklepach z produktami dla osób z celiakią. Przykładem jest np. biała kasza jaglana.
Mąki polecane dla pacjentów z nietolerancją glutenu to: mąka gryczana, migdałowa, z ciecierzycy, ryżowa, kokosowa, jaglana czy kukurydziana. Poza tym do diety można włączyć komosę ryżową, skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą oraz niektóre ryże – jaśminowy czy basmati. Dzięki tym produktom da się przygotować zarówno pyszny obiad, jak i deser czy inną przekąskę.
Gotowe dania bezglutenowe – co można kupić?
Kiedy osoba z nietolerancją glutenu ma mało czasu na przygotowanie obiadu lub chce zabrać gotowy posiłek np. w podróż, to idealnym rozwiązaniem są dania gotowe. W sklepach internetowych można zamówić m.in. bezglutenowe krokiety i pierogi z różnymi nadzieniami czy kopytka. Pierogi do barszczu to doskonała opcja na święta.
Współczesna kuchnia pozwala na wykorzystanie wielu składników, które nie powodują skutków ubocznych u osób z celiakią. Dziś niemal wszystko da się zastąpić innym składnikiem i przygotować równie pyszne dania, co te z użyciem tradycyjnych mąk czy kasz. Poza tym w sklepach z żywnością bezglutenową można nierzadko znaleźć inne zdrowe produkty, np. zamienniki cukru, płatki drożdżowe, błonnik witalny i wiele więcej.