Antyoksydanty w zdrowej diecie

Materiał zewnętrzny

W codziennej diecie powinny znaleźć się rozmaite składniki odżywcze, regulujące działanie organizmu, wspierające dobre samopoczucie i piękny wygląd.

Szczególnie ważnymi substancjami są antyoksydanty, które wspierają szereg procesów, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób, a także pomagają w walce ze starzeniem organizmu.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, to grupa mocno zróżnicowanych związków chemicznych, które łączy jedna wspólna cecha. Każdy z nich wykazuje bowiem olbrzymie właściwości chroniące przed stresem oksydacyjnym, wywoływanym przez niewielkie, ale bardzo szkodliwe rodniki.

Czym są rodniki (wolne rodniki)? To cząsteczki powstające między innymi w trakcie metabolizmu tlenu w organizmie. Niekiedy do ich wytworzenia przyczyniają się też czynniki dodatkowe, jak choćby zanieczyszczenie powietrza, stres, niehigieniczny tryb życia lub nieprawidłowo skomponowana dieta.

Do czego prowadzi nadmierna ilość rodników? Są to szkodliwe cząsteczki, które przyspieszają procesy starzeniowe w organizmie, prowadząc do uszkodzenia różnych komórek, co wpływa negatywnie na kondycję zdrowotną i oczywiście wygląd.

Do czego służą antyoksydanty?

Podczas walki z wolnymi rodnikami z pomocą mogą przyjść właśnie antyoksydanty. Substancje te aktywnie walczą z procesami niszczenia komórek, a także zwalczają niechciane rodniki.

Głównym zadaniem antyutleniaczy jest niwelowanie działania rodników, poprzez neutralizację szkodliwych cząsteczek (oddanie im elektronów), a później bezproblemowe wydalenie ich z organizmu.

Antyoksydanty wykazują również szereg innych właściwości prozdrowotnych. Skutecznie zmniejszają ryzyko występowania różnych chorób, między innymi układu krążenia, stawów, a także cukrzycy i nowotworów.

W czym można znaleźć przeciwutleniacze?

Gdzie znaleźć antyoksydanty? Podstawowym ich źródłem powinna być odpowiednio zbalansowana dieta, bogata w naturalne, nisko przetworzone składniki. Najlepiej sięgać po świeże lub suszone warzywa i owoce, pełne przeciwutleniaczy oraz innych niezmiernie ważnych substancji aktywnych. Szczególnie duże ilości antyoksydantów mają: czerwona kapusta, buraki, fasola, truskawki i mandarynki.

Gdzie jeszcze można spotkać antyoksydanty? Występują także w przyprawach i ziołach, a w szczególności w cynamonie, imbirze, oregano lub curry. Warto wybierać wysokiej jakości, certyfikowane produkty, jak choćby te dostępne na stronie Evital.

Miłośnicy aromatycznych napojów mogą natomiast sięgać po zieloną herbatę. Zawiera ona znacznie więcej antyoksydantów niż czarne odmiany, a przy tym dodaje energii i pobudza do działania.

Kiedy mogą się pojawić niedobory antyoksydantów w diecie?

Prawidłowo zbalansowana dieta powinna zawierać wystarczającą ilość antyoksydantów, by poradzić sobie z nadmiarem rodników.

Niekiedy dochodzi jednak do niedoborów tego typu związków chemicznych w organizmie. Najczęściej wiąże się to z dietami redukcyjnymi i odchudzającymi, w których nie spożywa się odpowiedniej ilości owoców i warzyw. W takich sytuacjach powinno się zadbać o to, by nawet w trakcie walki o smukłą sylwetkę, dostarczać cennych składników, do których bez wątpienia zaliczają się właśnie przeciwutleniacze.

Nie tylko sama dieta – zmiana codziennych nawyków dla zdrowia

Warto pamiętać o tym, że sama dieta to często za mało, by skutecznie wzmocnić organizm, chronić go przed chorobami oraz zminimalizować efekty procesów starzenia.

Oprócz prawidłowego zbalansowania wszystkich składników odżywczych, trzeba jeszcze zmienić niewłaściwe nawyki i zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną oraz ograniczyć czynniki stresujące. Dzięki temu wzmacnia się cały organizm, co przekłada się na lepszą kondycję wszystkich komórek i narządów.

Dobra kondycja i piękny wygląd

Dostarczanie odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy do organizmu wpływa korzystnie na ogólną kondycję, samopoczucie, a także piękny wygląd. Nie zapominajmy o tym, że antyoksydanty stanowią przecież nie tylko kluczowy składnik zdrowej diety, ale również wielu kosmetyków o działaniu antystarzeniowym.

Warto zatem zadbać o to, by antyoksydanty były obecne w naszej świadomej diecie i zabiegach pielęgnacyjnych – dla zdrowia i urody.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze