Dodatki do WordPress jednym spędzają sen z powiek, a inni widzą w nich coś wspaniałego i nieskończone możliwości. Jeśli już masz wybrany ulubiony zestaw wtyczek trzeba dbać o ich aktualizację. Środowisko na jakim mamy zainstalowaną stronę zmienia się nieustannie, przez co też i wtyczki musza być poprawiane i aktualizowane. Wzmacnia to bezpieczeństwo strony, ale również znacznie wpływa na jej poprawne działanie.
Wtyczki to nie tylko dodatki mające na celu upiększyć naszą stronę wizualnie. Główne ich zadanie to również rozszerzenie funkcji naszego serwisu o dodatkowe parametry związane z np.: SEO, bezpieczeństwem, optymalizacją. Jak są istotne wie każdy, kto zetknął się z WordPress i wie również, że trzeba je aktualizować. Jak to robić sprawnie i bezpiecznie? Postaram się to wyjaśnić i przybliżyć Ci główne problemy, byś czuł lub czuła się pewnie. To naprawdę proste i nie wymaga pomocy z zewnątrz – nie bój się kliknąć aktualizuj, ale wcześniej…
Krok pierwszy – bezpieczeństwo
Na wstępie, jeszcze przed dokonaniem zmian, zrób kopię bazy danych lub całego serwisu. To podstawa i krok ten pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Możesz użyć do tego własnie wtyczki, jeśli nie potrafisz tego zrobić bezpośrednio na serwerze u Swojego dostawcy hostingu. Polecam wtyczkę UpdraftPlus. Pozwala na tworzenie i przywracanie w dowolnej chwili kopii zapasowych naszych baz, oraz jest dość prosta w obsłudze. Pozwala też tworzyć kopię poza naszym serwerem, co pewnie ucieszy tych, którzy borykają się z małą ilością miejsca.
Przed instalacją sprawdź również opisy tych wtyczek, które chcesz aktualizować. Klikając przy każdej z nich na „Szczegóły”, uzyskasz dostęp do opisu wtyczki, gdzie znajdziesz również listę zmian jaka została dokonana w wersji, którą chcesz pobrać. W zakładce „Lista zmian”, dowiemy się jakie mamy modyfikacje naszej wtyczki, oraz jak wpłyną one na działanie naszej strony.
Po co zabezpieczenie i te kopie? Większość zaawansowanych użytkowników i tak w przypadku prostych dodatków, ten krok pomija. Niestety wtyczki mogą być zwyczajnie źle napisane, lub mieć konflikt z innymi wtyczkami, już działającymi na naszej stronie. Okaże się to zazwyczaj dopiero po ich instalacji lub aktualizacji. Jeśli wtyczka namiesza nam na stronie dość mocno, może nie wystarczyć jej odinstalowanie i będzie konieczne przywrócenie kopii strony. Zyskujemy komfort i poczucie bezpieczeństwa, a w razie czego i możliwości przywrócenia naszej strony do momentu, zanim zaczęliśmy radośnie mieszać.
Krok drugi – instalacja
To akurat jest banalne – klikasz „Uruchom aktualizację” i czekasz chwile na jej wynik.
Serio, to takie proste. Zapewne strona dalej stoi, wszystko działa i nic nie wybuchło. Uwierz w 99% przypadków zwyczajnie wszystko działa jak należy i nie ma się czym stresować. Jeśli nie pojawiły się jakieś komunikaty podczas instalacji, to zwyczajnie przebiegła ona pomyślnie.
Krok trzeci – kontrola
Po instalacji wtyczek warto sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Jeśli używasz wtyczek obsługujących cache, koniecznie go wyczyść. Wejdź na stronę i sprawdź czy od strony wizualnej nic się nie zmieniło. Wiesz jakie zmiany wprowadzała wtyczka, więc zwróć na nie szczególną uwagę. Jeśli wprowadzone zostały nowe funkcje, sprawdź konfigurację wtyczki (jeśli ją posiada w panelu administracyjnym). Możliwe, że doszły nowe ustawienia, które trzeba odpowiednio do naszych potrzeb skonfigurować.
Krok czwarty – usiądź wygodnie i odpocznij
Pewnie Cię to zestresowało. Odetchnij, po pewnym czasie stanie się to taką rutyną, że nie będzie wywoływać w ogóle stresu u Ciebie. Wtyczki to nie potwór, z którym musisz walczyć. To przydatne i potrzebne narzędzia. Nie musisz też do ich obsługi wzywać informatyka i szukać pomocy, często płacąc za ich aktualizacje po 10 i więcej złotych od wtyczki. Uwierz, jeśli posiadasz kilkanaście dodatków na stronie, potrafią być aktualizowane nawet i kilka razy tygodniowo. Zaoszczędzisz naprawdę sporo kasy, zwyczajnie nie bojąc się tego. W razie czego zawsze możesz spytać. Chętnie pomogę. Jeśli prowadzisz blog i masz z nim problemy, zajrzyj do działu Sfera Blogera na mojej stronie i się zarejestruj. Znajdziesz tam wiele tego typu porad i pomoc życzliwych ludzi – za darmo.
Jakich używam wtyczek dowiesz się z wcześniejszego tekstu: Wtyczki WordPress, które warto zainstalować, a ogólnie o wtyczkach więcej dowiesz się czytając ten wpis: Wtyczki – zaleta i przekleństwo WordPress. Jak widać poświęcam im dużo uwagi, ale to naprawdę kluczowy element na naszej stronie. Poznanie tych zagadnień otworzy Ci drogę do ujarzmienia WordPress i to zwyczajnie podstawa, od której należy zacząć.
Hm, muszę w końcu sama zacząć ogarniać mojego bloga.
Jak zwykle znowu bardzo przydatny wpis. Dzięki 🙂
Do usług – ciesze się, że przydatny 🙂