Domowa produkcja alkoholi wraz z rozwojem mody na świadomą konsumpcję staje się coraz bardziej popularna. Bardzo często jest tak, że produkując alkohol na własny użytek chcemy użyć produktów jak najbardziej naturalnych i jak najlepszej jakości.
Dlatego też nalewki, oczywiście w umiarkowanej ilości zyskały już wieki temu miano alkoholi leczniczych. Dobrze zrobiony bimber na pewno rozgrzeje niejedną osobę, gdy zacznie łapać ją przeziębienie. Z kolei domowe wino na pewno ucieszy podczas rodzinnych spotkań czy zimowych wieczorów z książką przy kominku. Dobór produktów do wytwarzania alkoholu w domu jest naprawdę niezwykle istotny, dlatego też warto zainwestować więcej, aby w efekcie cieszyć się lepszym smakiem. Na pewno nie obędzie się również bez komplementów ze strony rodziny czy przyjaciół!
Pomocny węgiel aktywny!
Oczyszczanie mocnych domowych alkoholi, szczególnie bimbru odbywać się może różnymi sposobami. Jedną z metod jest oczyszczanie właśnie węglem aktywnym. Czym on właściwie jest? Jest to znany od wieków skuteczny absorbent. Już Hipokrates zalecał stosowanie węgla drzewnego do zasypywania ran, pochłaniało to ponoć ich przykry zapach. Potem węgiel aktywny znalazł zastosowanie wraz z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku był stosowany do odbarwiania syropów. Swoje niezwykłe działanie węgiel aktywny zawdzięcza swojej porowatej budowie. W zależności od wielkości kanałów porowych możemy mówić o makro – (>50nm) mezo – (2-50 nm) i mikroporach (<2nm). Możemy również rozróżnić rodzaje węgli ze względu na skład surowcowy (drewno lub kamień) oraz ze względu na absorpcję płynów. Poniżej prezentujemy 5 najlepszych naszym zdaniem rodzajów węgli aktywnych do produkcji domowych trunków.
STORM – węgiel kokosowy
To węgiel najlepiej sprawdzony w oczyszczaniu domowych alkoholi. Doskonale nadaje się do filtracji bimbru, ponieważ eliminuje wszelkie nieprzyjemne smaki i zapachy. Węglem aktywnym możesz oczyścić również wodę lub odzyskać dzięki niemu alkohol z nieudanej nalewki. Co do wydajności: 50 gramów węgla aktywnego Storm wystarcza na oczyszczenie około 1 litra spirytusu. Co ciekawe i ekonomiczne – węgiel można stosować wielokrotnie. Jedno napełnienie cylindra to możliwość przefiltrowania nawet 15-20 litrów płynu! Jeśli węgiel ulega zużyciu, wpływa to na gorszy smak destylatu. W takim wypadku należy wsypać nową porcję. Ważne jest również, aby przed użyciem węgla przepłukać go 2-3 krotnie wrzątkiem.
FANTOM – węgiel kamienny
Węgiel Fantom również jest znany i polecany w środowisku osób zajmujących się domowa produkcja destylatów. Doskonale eliminuje on mikro zanieczyszczenia, odbarwia alkohol więc również nadaje się do bimbru czy uratowania alkoholu z nalewki. Usuwa nieprzyjemny zapach oraz skutecznie absorbuje fenole, tłuszcze czy białka. Podobnie jak węgiel kokosowy, również węgiel kamienny, może być używany do filtrowania wody. Węgiel z natury ma właściwości brudzące, dlatego też należy go przed użyciem dokładnie przepłukać, najlepiej na sitku za pomocą wrzącej wody aż do uzyskania czystej cieczy.
COOBRA – węgiel kamienny
Tak naprawdę jego funkcje niczym nie różnią się od tego co zostało opisane powyżej. Kwestia wyboru konkretnego rodzaju zależy tak naprawdę od tego, jaki węgiel polecają inni, bardziej doświadczeni w produkcji alkoholi. Coobra również nadaje się zarówno do oczyszczania bimbru, nalewek czy wody. Jak dwa poprzednie: należy go oczyścić przed pierwszym użyciem.
BG 09 – węgiel kamienny
Węgiel BG 09 jest szczególnie polecany do oczyszczania alkoholu, ponieważ posiada spore zdolności absorpcyjne. Otóż 1 gram węgla posiada powierzchnię ponad 1000 m2. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że jest on w stanie pochłonąć ogromne ilości niepożądanych w finalnym destylacie związków. Wszystko dzięki licznym porom tego rodzaju węgla. Należy jednak zaznaczyć, że dwa powyższe rodzaje, mają nieco wyższą powierzchnię absorpcji. Jeśli mielibyśmy polecać – Coobra i Fantom wygrywają z BG 09 – przynajmniej jeżeli chodzi o zdolności absorpcyjne.
Browin – kokosowy węgiel aktywny
Węgiel aktywny Browin wyprodukowany jest z łupin orzecha kokosowego. W wyniku obróbki termicznej łupin orzechów kokosa i działania pary wodnej uzyskuje on silnie porowatą strukturę, wręcz idealną do filtracji i oczyszczania cieczy. Warto zaznaczyć, że węgiel kokosowy (zarówno ten opisywany jak i Storm) naszym zdaniem najlepiej oczyszcza alkohole z zapachu i posmaku drożdży. Węgle kamienne nie są w stanie całkowicie wyeliminować drożdżowej, nieprzyjemnej nuty smakowej.
Garść porad i ciekawostek na koniec!
Najkorzystniej przeprowadzać filtrację, gdy moc alkoholu nie przekracza 45 %. Im zawartość alkoholu jest wyższa, tym trudniejszy jest proces oddzielania z niego zanieczyszczeń. Ważne jest również to, aby przed użyciem węgla aktywnego sprawdzić temperaturę alkoholu. Im jest niższa tym lepiej. Węgiel aktywny pomocny jest również przy “naprawianiu” nieudanych nalewek. Jeśli, smak, zapach nalewki nam nie odpowiada, wystarczy użyć 80-100 g węgla na 1 litr spirytusu, po to aby oczyścić alkohol z nalewki. Po upływie 5-10 dni i codziennym mieszaniu płyn nadaje się do filtracji. Po tym procesie alkoholu spokojnie możemy użyć raz jeszcze.