Latem u dziecka nietrudno o odwodnienie organizmu. Ma to związek między innymi z wysokimi temperaturami, ale również z większym narażeniem na infekcje układu pokarmowego. Młody organizm szybciej niż ciało dorosłego może odczuć negatywne skutki odwodnienia. A do tych należą osłabienie, pogorszenie ogólnego samopoczucia i kilka innych objawów. Latem ludzki organizm wymaga picia jeszcze większej ilości wody niż zwykle. Warto zachęcać do tego dzieci, unikając jednocześnie kolorowych, słodkich i gazowanych napojów. Zwykłą wodę natomiast można „uatrakcyjnić” dla malucha dodatkiem owoców, takich jak cytryna, maliny czy truskawki. Jakie objawy odwodnienia u dziecka są najbardziej charakterystyczne?
Zmniejszona ilość moczu
Trzeba na to zwrócić uwagę, choć nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza u młodszych dzieci. Nie tylko mniejsza ilość wydalanego moczu powinna zaniepokoić. Istotna jest też jego barwa. Ciemniejsza może świadczyć o odwodnieniu.
Zmiana zachowania
Także pewne zmiany w zachowaniu naszej pociechy mogą stanowić objawy odwodnienia u dziecka. Odwodnione dziecko jest apatyczne, senne, marudne. Oczywiście jednak nie zawsze musi to oznaczać odwodnienie. Zwykle obniżony nastrój idzie jednak ramię w ramię z innymi objawami.
Zwiększone pragnienie
U starszych dzieci można je stosunkowo łatwo zauważyć i szybko zadziałać. Choć jest to dość logiczny objaw, nie zawsze musi mieć miejsce. Nawet dziecko, które już potrafi poprosić o picie, może nie odczuwać pragnienia. Jego miejsce zastępują niekiedy nudności, zwłaszcza podczas zatruć pokarmowych. Dobrym pomysłem jest zapisywanie ilości wypitych płynów, zwłaszcza przy infekcjach przebiegających z gorączką.
Zapadnięte ciemiączko
Jest to jeden ze sposobów na zauważenie odwodnienia u małych dzieci. Zwykle występuje ono u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Zazwyczaj ciemiączka nie da się zauważyć, jest równe z resztą głowy. Gdy dziecko jest odwodnione, łatwo zaobserwować, że jest zapadnięte.
Wydłużony czas powrotu włośniczkowego
Ten prosty test pozwala ocenić, na ile mamy do czynienia z odwodnieniem u dziecka. Opuszkę palca uciskamy, aż zbieleje (palce muszą znajdować się na wysokości serca), a następnie sprawdzamy, po jakim czasie wróci różowy kolor. Jeśli w ciągu więcej niż 2 sekund, może to świadczyć o odwodnieniu.
Dlaczego objawy odwodnienia u dziecka są niebezpieczne?
O odwodnieniu mówi się zwykle wtedy, gdy poziom wody w organizmie spada poniżej 2% masy ciała. O ile u dorosłego nie jest aż tak łatwo o tak duży spadek poziomu wody, o tyle u dziecka ważącego zaledwie kilka kilogramów, do odwodnienia może dojść nawet w ciągu kilku godzin. Dla malucha o wadze 10 kg wystarczy strata 200 ml wody z organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku zatruć pokarmowych. Wymioty i biegunki mogą szybko przyczynić się do utraty wody i elektrolitów, a to dzięki nim prawidłowo funkcjonuje cały organizm. Przedłużające się odwodnienie może spowodować zaburzenia rytmu serca, obrzęki czy wzrost ciśnienia tętniczego. Należy pamiętać, że odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla najmłodszych dzieci.
Bardzo pouczający post, który każdy z nas powinien sobie wziąć na poważnie do serca. Odwodnienie nie tylko u dzieci jest niebezpieczne ale też u osób dorosłych. Pamiętam dawno dawno temu, kiedy wraz z Siostrami podczas wakacji organizowałyśmy rekolekcje dla Dzieci Maryi. Pogoda dopisała, było ciepło – mało powiedziane, żar z nieba. Piliśmy wszyscy dużo, ale jak się okazało, chyba nie każde dziecko nas słuchało i piło. Po wypadzie z góry dwie dziewczynki przyznały się, że bardzo boli ich brzuch i źle się czują. Okazało się, że na trasie nie wypiły ani łyka wody, bo nie lubią pić. Nawet podczas postoju… Czytaj więcej »
Ty wybierasz świadomie i pijesz wodę o dzieci jednak trzeba zadbać 🙂 częsty błąd to podawanie słodkich gazowanych napojów dzieciom