Wielu z nas szuka skutecznych rozwiązań, które poprawią jakość ich snu, a nawet zdrowie kręgosłupa. Koniec końców intensywny styl życia wiążący się z dużym wysiłkiem fizycznym lub wręcz przeciwnie siedzącym trybem pracy może narażać nasz organizm na brak możliwości cieszenia się prawdziwie regenerującym wypoczynkiem. Poza tym długotrwałe stanie lub siedzenie w jednej pozycji prowadzi do napięć mięśniowych oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa. W tym artykule znajdziesz więc 5 ćwiczeń rozciągających, które poprawią Twój sen oraz zdrowie Twojego kręgosłupa!
Pozycja dziecka
Jedną z najbardziej zalecanych pozycji rozciągających jest pozycja dziecka. Polega ona na ustawieniu się na podłodze w taki sposób, aby pośladki były oparte na piętach. Następnie prostujemy swoje ramiona nad głową, a cały tułów pochylamy, dotykając dłońmi podłogi. Starajmy się w tym ćwiczeniu przesuwać swoje ramiona jak najdalej do przodu, jednocześnie jednak pamiętając o nieodrywaniu pośladków od stóp.
Pozycja kobry
Przed snem warto także wykonać pozycję kobry. W tym celu kładziemy się na podłodze płasko na brzuchu, a ręce kładziemy na wysokość barków po bokach klatki piersiowej, aby następnie się na nich podnieść. W ten sposób kierujemy głowę ku górze oraz wyginamy się w odcinku lędźwiowym. Pamiętajmy jednak, aby biodra były czasy czas w kontakcie z podłogą.
Skręty tułowia
Dla rozluźnienia ciała i kręgosłupa warto również wykonywać przed snem skręty tułowia. Ćwiczenie polega na ustawieniu się na podłodze z wyprostowanymi nogami, a następnie zgięciu jednego z kolan i przełożeniu stopy na drugą stronę drugiej nogi. Starajmy się piętę stopy umieścić jak najbliżej biodra, a kolano przytulić do swojej klatki piersiowej. W ten sposób wykonujemy właśnie skręt tułowia, w którym drugą rękę możemy oprzeć o posadzkę. Tak wykonane ćwiczenie powtarzamy następnie na drugą stronę.
Rozciąganie łopatek
Dla lepszego snu dobra jest także praktyka rozciągania łopatek. W tym celu należy stanąć prosto, stopy rozstawić na szerokość bioder, otworzyć szeroko ramiona oraz skrzyżować jedną rękę na drugiej w łokciach. Następnie siadamy na podłodze oraz opuszczamy podbródek w kierunku klatki piersiowej, aby delikatnie przetoczyć go z boku na bok po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Zwinięcie w kulkę
Ostatnim ćwiczeniem rozciągającym jest zwinięcie w kulkę, czyli nic innego jak skłon tułowia do ziemi. Zginamy się w pasie, starając się dotknąć dłońmi podłogi, przy czym zachowujemy wyprostowane kolana. Sięgamy tak daleko, jak to możliwe i w taki sposób, aby poczuć rozciąganie mięśni pleców i ud. W tej pozycji warto wytrzymać przez około 30 sekund, głęboko oddychając.
Regularne wykonywanie powyższych ćwiczeń rozciągających jest zbawiennym rozwiązaniem dla jakości naszego wypoczynku i zdrowia kręgosłupa. Poprawiają one bowiem jego elastyczność, a także pozwalają rozluźnić się napiętym przez cały dzień mięśniom. Pamiętajmy jednak o tym, aby ćwiczenia wykonywać zgodnie z własnymi możliwościami.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.