Trudno znaleźć osobę, która nie lubi zapachu czy smaku prawdziwie swojskiej wędliny. Niestety, rzadkością jest znalezienie tego typu produktów w sklepach czy marketach, które stawiają na ilość, a nie jakość produktów. Dlatego dzisiaj mamy dla czytelników 3 sprawdzone przepisy na domowe wędliny. Sprawdźcie sami, jakie to proste!
Domowy wyrób wędlin to świetny pomysł, szczególnie kiedy zbliżają się święta lub inna, rodzinna uroczystość. Produkcja wędlin w domowym zaciszu może stać się wyjątkową i smakowitą pasją. Poza tym takie przygotowanie wędlin daje nam gwarancje zdrowego produktu, ponieważ wiemy, co jemy! Tylko my mamy wpływ na to, co znajdzie się w naszej wędlinie. Dlatego warto skorzystać w poniższych przepisów i spróbować swoich sił jako domowy kucharz.
1. Domowy baleron wędzony
Baleron wędzony to jedna z popularniejszych wędlin lubiana przez wszystkich. Jak ją zrobić w domowych warunkach?
Składniki:
1 ½ kg schabu karkowego,
2 ząbki czosnku,
2 listki laurowe,
1 łyżeczka cukru,
2 dag peklosoli,
1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
1 łyżeczka zmielonych goździków,
kilka ziaren ziela angielskiego,
¼ łyżeczki zmielonego imbiru,
½ łyżeczki gorczycy.
Sposób wykonania:
Zaczynamy od przygotowania przypraw. Liście laurowe i gorczycę ucieramy w moździerzu. Czosnek obieramy i miażdżymy w prasce, mieszamy z peksolą, gorczycą oraz liściem laurowym. Dodajemy goździki, pieprz, ziele angielskie, cukier oraz imbir. Wszystko dokładnie mieszamy. Cześć ziołowej mieszanki ułóż na dnie naczynia kamionkowego, a to co zostanie – wetrzyj w mięso.
Następnie mięso przekładamy do naczynia i przykrywamy. Odstawiamy je na 36 godzin, w temperaturze pokojowej. Możemy 1-2 razy obrócić mięso na drugą stronę – to pomoże puścić soki. Gdy minie 36 godzin, mięso ponownie odwracamy, przykrywamy i tym razem odstawiamy do zimnego miejsca na 7-10 dni. Każdego dnia należy je przekładać na drugą stronę. Gdy już minie czas, mięso należy wyjąć i przełożyć do siatki, żeby obeschło. Obsuszony baleron wędzimy zimnym dymem przez kolejne 2 tygodnie. A gdy zostanie uwędzony, przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym i ciemnym miejscu.
2. Palcówka – kiełbasa długodojrzewająca
Kiełbasa długodojrzewająca to smak, który każdy z nas powinien pamiętać z czasów dzieciństwa. Uwielbiana przez wielu, dlatego chętnie przybliżymy sposób jej wykonania.
Składniki:
5 kg mięsa z szynki lub łopatki
500/600 g słoniny
20/25 g peklosoli na 1 kg mięsa
1 g pieprzu na 1 kg mięsa
1 g papryki słodkiej na 1 kg mięsa
odrobina chili
2-3 g czosnku na 1 kg mięsa
sznurek do wiązania wyrobów
1-1,5 metra jelit wieprzowych cienkich na 1 kg mięsa
Jelita wieprzowe możesz kupić na domowaspizarnia.pl
Sposób wykonania:
Mięso kroimy w większą kostkę, a słoninę w drobną kosteczkę. Mieszamy ze sobą, dodajemy przyprawy, czosnek, który wcześniej przeciskamy przez praskę oraz ok. 150 ml wody. Wyrabiamy, aby składniki dokładnie się wymieszały. Odstawiamy do lodówki na 24 godziny. W międzyczasie jelita wieprzowe wkładamy do miski i zalewamy letnią wodą. Po 24 godzinach, ponownie wyrabiamy mięso, aby dobrze się ze sobą wymieszało. Tak przygotowanym mięsem napełniamy jelita wieprzowe. Warto użyć w tym celu lejka, który na pewno ułatwi nam pracę. Jelita wypełniamy w taki sposób, aby nie dostało się do nich powietrze oraz nie zostawiamy wolnej przestrzeni. Po wysuszeniu kiełbasa i tak nabierze odpowiedniego kształtu.
Gdy już wypełnimy jelita naszym farszem, to odwieszamy kiełbasę na 2 dni w przewiewne miejsce, gdzie temperatura wynosi ok. 20 stopni, a słońce nie ma dostępu. Po tym czasie, przewieszamy kiełbasę w chłodniejsze miejsce (10-15 stopni) i zostawiamy na 14 dni. Każdego dnia warto obserwować kiełbasę , szczególnie latem, kiedy może być narażona na różne latające insekty. Możemy zastosować firankę (jako moskitierę) w celu ochrony przed owadami. Gdy miną dwa tygodnie, kiełbasa powinna być sucha i aromatyczna.
3. Kiełbasa małopolsko-podlaska
Kiełbasa małopolsko-podlaska to kiełbasa sucha, lubiana przez wielu. Jak ją zrobić w domowych warunkach?
Składniki:
5 kg łopatki (pokrojona na 1,5-2,5 cm)
4 kg boczku (pokrojony na 3 cm, później mielony na sitku 10 mm)
woda (ok. ½ litra)
17 g peklosoli na 1 kg
3 g pieprzu czarnego, mielonego na 1 kg mięsa
100 g czosnku
40 g białej gorczycy, ziarno
Jelita wieprzowe
Sposób wykonania:
Osobno peklujemy łopatkę, osobno boczek. Do pokrojonej łopatki dodajemy 250 ml wody, mieszamy. Czas peklowania łopatki to 48 godzin, co 12 godzin mieszamy. Boczek mielimy na sitku 10 mm. Łączymy łopatkę z boczkiem, mieszamy i dodajemy 250 ml wody oraz przyprawy: gorczycę, pieprz i czosnek. Wyrabiamy tak, aby nabrało kleistości. Odstawiamy na 24 godziny do lodówki. Po tym czasie, napełniamy jelita wieprzowe tak przygotowanym farszem i wieszamy naszą kiełbasę na kijkach. Kiełbasa przez kilka godzin powinna wisieć w temperaturze pokojowej. Osuszamy ją w wędzarni bez dymu, do czasu aż będzie całkowicie sucha. Następnie rozpoczynamy wędzenie, w temperaturze 50-60 stopni, przez około 3,5 godziny i podpiekamy przez około godzinę w wędzarni w temperaturze 80-90 stopni tak, aby w środku kiełbasa osiągnęła w środku 70 stopni. Odkładamy kiełbasę do ostygnięcie, a następnie przekładamy ją do lodówki lub przewieszamy na kilka dni, aby podeschła.