Zadbany uśmiech może mieć ogromny wpływ na zdrowie i to zarówno psychiczne, jak i fizyczne całego organizmu. W jaki sposób? Choćby poprawiając humor nawet wtedy, kiedy wcale nie ma się dobrego nastroju. Co ważne, nieleczone infekcje w jamie ustnej mogą się rozprzestrzeniać i wpływać negatywnie na zdrowie fizyczne, i to nie tylko w obrębie twarzy. Jak uśmiech i zdrowie zębów może wpływać na samopoczucie? Oto warte poznania sposoby!
Uśmiech dodaje pewności siebie
Gdyby spróbować sobie wyobrazić człowieka niepewnego, natychmiast oczami wyobraźni widzi się jego poważną minę. Wyobrażenie szczerego uśmiechu zdecydowanie bardziej pasuje do kogoś kojarzonego z pewnością siebie, otwartego i chętnego do nawiązywania kontaktów. Czy nie warto właśnie tak się poczuć? Więc czas na uśmiech!
Pewności siebie w kontaktach z ludźmi dodaje przede wszystkim piękny i zadbany uśmiech. Odnosi się to zarówno do higieny i zdrowia zębów, jak i ich właściwego ułożenia. Krzywe zęby mogą odbierać chęć na uśmiechanie się. Niestety podobnie bywa w przypadku tradycyjnych aparatów, których zwracający uwagę wygląd nie wszystkim przypada do gustu. Estetycznym, wygodnym, a zarazem dyskretnym wyborem mogą być nakładki ortodontyczne. Przezroczyste nakładki pozostają niewidoczne na zębach, a potrafią skutecznie korygować różne wady zgryzu, oczywiście pod kontrolą lekarza prowadzącego leczenie.
Uśmiech może dodać pewności siebie, a także sprawić, że zostanie się lepiej odebranym przez innych ludzi. Jeśli więc właśnie dzięki niemu chce się pokonać nieśmiałość, jednocześnie ma się większą szansę na przyjemną rozmowę! Jeśli chcesz skorygować swój uśmiech, najpierw powinien ocenić go lekarz ortodonta – Kraków i inne większe miasta w Polsce umożliwiają darmową konsultację.
Uśmiech poprawia samopoczucie
Z jednej strony warto pamiętać o tym, że uśmiech może poprawiać humor nie tylko osoby, która nosi go na twarzy. Nie bez powodu mówi się, że jest on zaraźliwy. Osoby, które stale się uśmiechają, uchodzą za bardziej towarzyskie i wprowadzają miłą atmosferę do grupy. Pozytywny wpływ na innych także jest niezwykle ważny, tym bardziej że relacje z ludźmi to nieodłączny element życia.
Z drugiej strony uśmiech może wpływać pozytywnie na samopoczucie samego uśmiechniętego. Co ciekawe, choć uznawany za objaw dobrego nastroju, może go także wywoływać. Mózg odbiera uśmiechanie się jako nieodzownie związane z uczuciem zadowolenia, przez co, nawet przy rzeczywistym złym samopoczuciu, przy uśmiechu zaczyna on produkować endorfiny nazywane hormonami szczęścia.
Zdrowe zęby a zdrowie całego ciała
Piękny uśmiech z całą pewnością ma duży wpływ na psychikę i samopoczucie, jednak to nie wszystko. Warto pamiętać, że zdrowie zębów może mieć duży wpływ na ogólną kondycję zdrowotną całego organizmu. Z jednej strony można spojrzeć na to pod kątem ewentualnego bólu zęba, który skutecznie utrudni normalne funkcjonowanie. Z drugiej natomiast, nieleczone infekcje w jamie ustnej mogą się rozprzestrzeniać i powodować liczne stany zapalne.
Wpływ zdrowia zębów na zdrowie całego ciała jest szeroki i wciąż badany. Udowodniono, że przyczyny między innymi chorób układu pokarmowego mogą mieć swoje źródło właśnie w nieleczonym uzębieniu. Kontrola stanu zdrowia zębów jest szczególnie wskazana dla kobiet w ciąży, u których może mieć wpływ nawet na zdrowie rozwijającego się dziecka.